Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


58. posiedzenie Senatu RP

11 maja 2000 r.

Oświadczenie

Wyrażam swoje zaniepokojenie sposobem przygotowania i wprowadzania prywatyzacji jednoosobowej spółki skarbu państwa "Uzdrowisko Lądek Długopole". Jako senator Rzeczypospolitej, wybrany przez społeczeństwo Dolnego Śląska, zobowiązany jestem do tego wystąpienia w trosce o dobro mieszkańców oraz o zachowanie walorów uzdrowisk.

Mimo niedokonania przez ministra skarbu wyboru form i ścieżek prywatyzacji dla spółek uzdrowiskowych, trwają aktualnie pospieszne działania, mające na celu cząstkowe prywatyzowanie wyżej wymienionej spółki. Firma wyrażająca wolę zakupu uzdrowiska nie jest zainteresowana prowadzeniem lecznictwa uzdrowiskowego. Grozi to zaprzepaszczeniem ponadsiedmiusetletniej tradycji leczniczej najstarszego uzdrowiska w Polsce oraz trwałą degradacją naturalnych zasobów leczniczych, które stanowią dobro ogólnonarodowe.

Uzdrowisko Lądek-Długopole jest największym pracodawcą w gminie Lądek-Zdrój. Podejmowane ostatnio działania doprowadziły do zwolnienia ponad stu pracowników, co znacznie zwiększyło bezrobocie. Podkreślić trzeba, że w gminie Lądek wskaźnik bezrobocia sięga już 29%. Skalę zjawiska potęguje, wynikający pośrednio z wymienionych faktów, brak zatrudnienia i dochodów dla miejscowych kupców i usługodawców.

Nie jestem przeciwko prywatyzacji, bowiem przemiany są nieuniknione, jednakże proponuję, by była ona przeprowadzona zgodnie z prawem oraz w interesie firmy, miejscowej społeczności i skarbu państwa.

W związku z tym wnoszę o:

- wstrzymanie prywatyzacji w takiej formie, w jakiej obecnie jest ona przygotowywana,

- konsultowanie sposobu prywatyzacji z funkcjonującymi w spółce związkami zawodowymi,

- konsultowanie przekształceń uzdrowiska w przedstawicielami władz samorządowych gminy Lądek-Zdrój,

- realizację postulatów i wniosków Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie