Spis oświadczeń, oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów przekazał informację
w związku z oświadczeniem senatora Lecha Feszlera, złożonym na 29. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr
31):

Warszawa, dnia 15.02.1999 r.

Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez senatora Lecha Feszlera na 29. posiedzeniu Senatu w dniu 29 stycznia 1999 r., przekazanego przez Panią Marszałek przy piśmie z dnia 03.02.1999 r. uprzejmie informuję, co następuje.

Lubelsko-Małopolska Spółka Cukrowa S.A. w Zamościu nie wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie poręczenia lub gwarancji spłaty kredytu bankowego, jak to jest zapisane w oświadczeniu złożonym przez senatora Lecha Feszlera.

Natomiast w dniu 02.12.1998 r. Lubelsko-Małopolska Spółka Cukrowa S.A. w Zamościu zwróciła się do Ministra Finansów o wyrażenie zgody na udzielanie poręczeń i gwarancji do wysokości przekraczającej 30% wartości kapitałów własnych Spółki. Konieczność uzyskania przez tę Spółkę zgody na przekroczenie powyższego limitu wynika z zapisów art. 33 ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz.U. Nr 79, poz. 484 i Nr 80, poz. 511).

Pismem z dnia 29.01.1999 r., Minister Finansów wyraził zgodę na udzielanie przez Lubelsko-Małopolską Spółkę Cukrową S.A. w Zamościu poręczeń i gwarancji do łącznej wysokości wyższej niż określony w art. 33 ust. 1 ww. ustawy limit. Łączna wysokość udzielanych przez Spółkę poręczeń i gwarancji nie może przekroczyć 50% jej kapitałów własnych. Limit ten obowiązuje do końca 1999 roku.

Zgodnie z przekazanymi przez Lubelsko-Małopolską Spółkę Cukrową S.A. w Zamościu informacjami, powyższa decyzja umożliwia Spółce udzielenie w br. dodatkowych poręczeń, w tym również poręczenia spłaty kredytu skupowego zaciąganego przez Cukrownię "Łapy".

Z poważaniem
Sekretarz Stanu
Jarosław Ba
uc


Spis oświadczeń, oświadczenie