Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1


Informację w związku z oświadczeniem senatora Lecha Feszlera, złożonym na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 41), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa 1999 r. 07.22

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z pismem z dnia 23 czerwca 1999 r. w sprawie oświadczenia złożonego przez senatora Lecha Feszlera podczas 37 posiedzenia Senatu RP w dniu 18 czerwca 1999 roku uprzejmie informuję co następuje:

W związku z potrzebą szybkiej prywatyzacji i restrukturyzacji sektora cukrowniczego, jak również mając na uwadze koncepcje przedstawiane przez organizacje związkowe i społeczne (zrzeszenia plantatorów, Cukrownicza Izba Gospodarcza) działające w branży cukrowej została opracowana i przyjęta strategia prywatyzacji i restrukturyzacji sektora tzw. Strategia prywatyzacji i restrukturyzacji holdingowo-regionalnej.

Zgodnie z przyjętą strategią zostały w ramach każdej ze Spółek Cukrowych wyodrębnione w oparciu o kryterium regionalnej koncentracji upraw buraka cukrowego Regionalne Grupy Cukrowni. W ramach LMSC S.A. wyodrębniono cztery regionalne grupy cukrowni: tj. Grupę Wschodnią, Zachodnią, Południową oraz Północną.

Restrukturyzacja majątkowa Spółek Cukrowych nastąpi przez sprzedaż przez Zarządy Spółek cukrowych należących do Spółek 51% - owych pakietów akcji cukrowni wchodzących w skład poszczególnych grup regionalnych.

Przyjęta strategia zakłada ujednolicenie warunków zbywania akcji Cukrowni wchodzących w skład poszczególnych grup regionalnych. Wyłonienie inwestora, który objął by akcje nowej emisji w podwyższonym kapitale akcyjnym Cukrowni przed wyłonieniem inwestora strategicznego dla grupy regionalnej naruszyłoby strukturę ustalonych grup regionalnych.

W dniu 22 marca 1999 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy LMSC S.A. podjęto uchwałę w sprawie określenia warunków i trybu zbywania akcji Cukrowni zgrupowanych w określonych grupach regionalnych. Zgodnie z podjętą uchwałą zbywanie akcji cukrowni w grupie zachodniej, południowej oraz wschodniej będzie odbywało się dwuetapowo:

- pierwszy etap: wystosowanie zaproszenia w trybie niepublicznym listem poleconym skierowanego do co najmniej 200 i nie więcej niż 299 podmiotów do składania propozycji pakietu socjalnego, plantatorskiego i inwestycyjnego, a następnie podjęcie negocjacji tych pakietów,

- drugi etap: skierowanie w trybie niepublicznym zaproszenia do składania ofert nabycia akcji do tych podmiotów które uzgodniły pakiety: socjalny, plantatorski i inwestycyjny z podaniem minimalnych warunków cenowych.

Zarząd LMSC S.A. przedstawił MSP harmonogram restrukturyzacji określający przygotowanie i obsługę procesu zbycia akcji spółek wchodzących w skład grup regionalnych osobom trzecim. Zgodnie z przyjętym harmonogramem Zarząd LMSC S.A. wystosował zaproszenia do potencjalnych inwestorów do składania propozycji pakietów inwestycyjnego, socjalnego i plantatorskiego dla Grupy Wschodniej.

Ostateczną decyzję w sprawie zgody dla Zarządu Spółki Cukrowej na zbycie akcji Cukrowni inwestorowi wyłonionemu zgodnie z przyjętymi w uchwale trybem i warunkami podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, którego rolę pełni Minister Skarbu Państwa. Termin zbycia akcji Cukrowni wchodzących w skład grup regionalnych przewidywany jest na koniec września 1999 roku.

Planowane jest przeznaczenie 30% środków finansowych uzyskanych przez LMSC S.A. ze sprzedaży 51%-owych pakietów akcji Cukrowni, na dokapitalizowanie i restrukturyzację zobowiązań finansowych zaciągniętych przez cukrownie wchodzące w skład grupy holdingowej w tym Cukrowni Łapy S.A.

Cukrownia Łapy S.A. weszła w skład grupy północnej, która stanowi tzw. grupę holdingową i będzie prywatyzowana jako Spółka Cukrowa. Przy wyborze grupy regionalnej prywatyzowanej jako Spółka Cukrowa przyjęto następujące kryteria: wielkość limitów produkcyjnych, wyniki ekonomiczne, wielkość rocznych obrotów, zatrudnienie oraz wycenę wartości.

Procedura prywatyzacji Spółki Cukrowej będzie realizowana w trybie i na warunkach określonych w przepisie art. 33 z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (100% akcji Spółki Cukrowej należy do Skarbu Państwa) po sprzedaży ostatniej grupy regionalnej.

Emil Wąsacz


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1