Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


41. posiedzenie Senatu RP

5 sierpnia 1999 r.

Oświadczenie

Oświadczenie swoje kieruję do pana Artura Balazsa, ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

Zwrócili się do mnie wójtowie wielu gmin, sygnalizując problemy w udzielaniu pomocy finansowej gminnym inwestycjom infrastrukturalnym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pismo z dnia 20 maja bieżącego roku na ten temat gminy otrzymały dopiero około 10 czerwca, czyli po dwudziestu dniach. Prezes agencji, pan Mirosław Mielniczuk, przesłał gminom zasady i wnioski obowiązujące w roku bieżącym wraz z ustaleniem terminu ich składania do 31 sierpnia. Następnym pismem, datowanym 16 lipca, które gminy otrzymały około 20, 22 lipca, powiadomiono, że środki finansowe zostały już wyczerpane i zaprzestano przyjmowania wniosków, zakładając także odesłanie wniosków już przyjętych. W piśmie tym podano między innymi, cytuję: "W roku bieżącym składane wnioski były przygotowane bardzo szybko i dobrze. Środki finansowe będące w posiadaniu ARiMR umożliwiają rozpatrzenie wniosków drogowych złożonych do 16 czerwca, a wnioski z 17 czerwca stanowią listę rezerwową; wodociągowych złożonych do 28 czerwca, a wnioski z 29 czerwca stanowią listę rezerwową; kanalizacyjnych złożonych do 30 czerwca, a wnioski z 1 i 2 lipca stanowią listę rezerwową".

Jako członek senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej cieszę się z wyrażonego gminom uznania za ich dobrą i szybką pracę. Należy zwrócić uwagę na tę szczególnie szybką pracę, bo na przykład wnioski drogowe zostały złożone w niespełna tydzień od ich otrzymania. Zdaniem wielu wójtów jest to fakt nieprawdopodobny, chyba że ktoś wcześniej znał nowe zasady i otrzymał nowe wnioski. Wątpliwości te podważają wiarygodność i prawidłowość zasad dysponowania środkami przez agencję. Przyjęty system rozpatrywania wniosków budzi wątpliwości i wywołuje pytania. Dlaczego, wobec ograniczonych środków finansowych, przyjęto finansowanie aż trzech inwestycji w jednej gminie? I dlaczego za jedyne kryterium zakwalifikowania wniosków przyjęto zasadę kolejności ich złożenia? System ten ogranicza liczbę gmin, którym można było pomóc, a także budzi podejrzenia, iż preferuje gminy, które miały wcześniejszy dostęp do informacji.

Sygnalizowane problemy powodują, że ponownie stawiane są wnioski, które były wyrażane już w czasie rozpatrywania ustaw kompetencyjnych, o przekazaniu tych kompetencji, które posiada agencja, bezpośrednio samorządom.

Zwracam się do pana ministra o zbadanie poruszonych problemów oraz rozważenie możliwości zwiększenia środków dla agencji z przewidzianych w budżecie na rok bieżący kredytów z Banku Światowego.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie