Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


61. posiedzenie Senatu RP

29 czerwca 2000 r.

Oświadczenie

Obowiązująca od 1 stycznia 2000 r. nowelizacja Karty Nauczyciela oraz wynikające z niej nowe zasady wynagradzania nauczycieli spowodowały dramatyczne skutki dla budżetów samorządowych powiatów i gmin.

Badania przeprowadzone przez organizacje samorządowe, takie jak Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich czy Związek Powiatów Polskich wykazują, iż kwoty przyznane w subwencji oświatowej zabezpieczają tylko 1/3 środków niezbędnych do wprowadzenia zmian wynikających z Karty Nauczyciela. Potwierdzają to także interwencje kierowane do mnie przez samorządy województwa podlaskiego. Na przykład w powiecie Bielsk Podlaski na zabezpieczenie wynagrodzeń w piętnastu placówkach oświatowo-wychowawczych brakuje około 2 milionów 400 tysięcy zł, co stanowi około 8% ogólnych wydatków. W mieście Zambrów w ośmiu placówkach brakuje aż 1 miliona 100 tysięcy zł, co stanowi około 5% budżetu. Podobna sytuacja występuje w większości samorządów powiatowych i gminnych. Tak ogromny deficyt burzy budżety samorządowe, powodując wstrzymanie rozpoczętych inwestycji i narażając samorządy na utratę wiarygodności.

Pragnę przypomnieć, iż w trakcie debaty senackiej nad nowelizacją Karty Nauczyciela w czasie pięćdziesiątego pierwszego posiedzenia Senatu RP przedłożyłem poprawki, w których proponowałem przesunięcie terminu wejścia w życie Karty Nauczyciela na dzień 1 września 2000 r., obawiając się, iż z powodu zatwierdzenia budżetu na rok 2000 nie będzie możliwości pokrycia nowych zobowiązań. Poprawki te zostały wówczas odrzucone po wypowiedzi przedstawiciela rządu, sekretarz stanu w MEN pani Ireny Dzierzgowskiej, o zapewnieniu środków na skutki wprowadzenia karty.

Obecna sytuacja świadczy, iż moje obawy były uzasadnione i potwierdza, iż MEN nie przewidział skutków finansowych i nie doszacował subwencji oświatowej. W związku z tym, iż dodatkowe obciążenia samorządów są tak ogromne, że przekraczają możliwości pokrycia deficytu z dochodów własnych gmin, a tym bardziej powiatów, wnioskuję o zabezpieczenie w rezerwie budżetowej niezbędnych środków na sfinansowanie zmian w Karcie Nauczyciela.

Z poważaniem

Lech Feszler

Senator RP


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie