Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Lecha Feszlera, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, 2000-12-29

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W odpowiedzi na pismo Pani Marszałek z dnia 21 listopada 2000 r. znak AG/043/391/2000/IV, w nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Senatora RP Pana Lecha Feszlera w sprawie planów reorganizacji służb hodowlanych w Polsce, uprzejmie wyjaśniam i informuję co następuje.

W wyniku dotychczasowej reorganizacji CSHZ polegającej na redukcji liczby Okręgowych Stacji z 16 do 6 przeprowadzonej w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 30 czerwca 2000 r. zatrudnienie w OSHZ zmniejszyło się o 154 etaty, co dało szacunkowe oszczędności w kwocie około 2.532.000 zł., natomiast w analogicznym okresie zatrudnienie w całej organizacji zmniejszyło się o 589 etatów, co dało oszczędności ok. 10.716.000 zł. Zmniejszona liczba etatów administracyjnych powoduje zmniejszone zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe, sprzęt, koszty utrzymania biur i inne co w konsekwencji przynosi dalsze oszczędności. Równocześnie na reorganizacji nie ucierpiała w żaden sposób obsługa hodowców ponieważ niezmiennie podstawową komórką obsługującą i współpracującą z hodowcą jest rejon zootechnika oceny i selekcjonera i bez względu na liczbę oddziałów zootechnik oceny i selekcjoner pracuje i świadczy usługę zawsze w tym samym miejscu - bezpośrednio w gospodarstwie hodowcy. Wprowadzenie nowoczesnej techniki informatycznej i rozwój łączności zasadniczo przyspieszyło obieg informacji. Obecnie wyniki z oceny wartości użytkowej hodowca otrzymuje już w ciągu 3 do 7 dni od daty wykonania usługi. Jednak wprowadzenie niezbędnej nowoczesnej techniki obliczeniowej do hodowli zwierząt jest związane z kosztami, które mogą być pokonywane między innymi poprzez ograniczenie kosztów administracyjnych.

Obecne zmiany i przekształcenia Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt i jej oddziałów, a zarazem całego sektora usług w hodowli, wynikają z realizacji przepisów ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz.U. Nr 123, poz. 774 z późn. zm.) a w szczególności art. 6, nakazującego Ministrowi Rolnictwa utworzenie w drodze rozporządzenia jednostki organizacyjnej o zasięgu krajowym, która będzie prowadzić ocenę wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt oraz gromadzić i przechowywać dane związane z oceną. W związku z powyższym jeszcze w bieżącym roku zostanie dokonana likwidacja Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt i jej oddziałów, tak aby od początku roku 2001 w to miejsce powołać Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt a cały sektor mógł zacząć działać w nowych strukturach. W nowej strukturze organizacyjnej nie przewiduje się powoływania samodzielnych oddziałów a jedynie komórki organizacyjne.

Struktura organizacyjna Krajowego Centrum musi pogodzić dwa nadrzędne cele. Z jednej strony powinna zapewnić sprawne świadczenie usług oraz wygodny i bezpośredni kontakt pomiędzy rolnikami a terenowymi oddziałami Centrum, a z drugiej zminimalizować koszty działalności, które wobec skromnych środków budżetowych, są przenoszone na ceny usług. Redukcja z 6 na 3, liczby regionów hodowlanych jest spowodowana dążeniem do dalszego zmniejszania nakładów na techniczną obsługę hodowli zwierząt, co w świetle dotychczasowych doświadczeń, uważam za realne. Jednocześnie zostanie zachowany cały potencjał służący bezpośrednio obsłudze rolników (laboratoria oceny mleka, sieć komputerowa, bazy danych itd.) w taki sposób aby dorobek Centralnej Stacji mógł służyć hodowli również po jej uspołecznieniu.

Uspołecznienie hodowli i przekazanie realizacji większości zadań bezpośrednio hodowcom jest najważniejszym celem strategicznym, dostosowującym strukturę organizacji hodowli do standardów UE. W oparciu o obowiązujące przepisy bez przeszkód można przekazać prowadzenie ksiąg zwierząt hodowlanych w ręce związków hodowców jeżeli tylko złożą odpowiedni wniosek. Również ocena wartości użytkowej zwierząt może być przekazana na mocy rozporządzenia związkom i organizacjom rolniczym. Proces uspołecznienia hodowli będzie można uznać za zakończony, gdy organizacje hodowców będą realizować wszystkie podstawowe zadania i decydować o kierunku rozwoju hodowli a hodowcy i producenci uzyskają większościowe udziały w sprywatyzowanych Stacjach Unasienniania Zwierząt. Obecne przekształcenia stanowią kolejny krok na tej drodze.

Z poważaniem

Minister Rolnictwa
i Rozwoju Wsi
Sekretarz Stanu
Zbigniew Chrzanowski


Spis oświadczeń, oświadczenie