Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


71. posiedzenie Senatu RP

14 grudnia 2000 r.

Oświadczenie

Oświadczenie to wygłaszam również w imieniu pana senatora Jana Chojnowskiego. Jest skierowane do pana ministra finansów Jarosława Bauca.

W nawiązaniu do wystąpień wojewody podlaskiego, kierowanych do pana ministra, zwracamy się z prośbą o zwiększenie, w trybie pilnym, środków finansowych na pokrycie zaplanowanych wydatków w budżecie wojewody. Potwierdzony przez pana ministra limit środków na miesiąc grudzień zabezpiecza tylko 67% zaplanowanych wydatków. Wydatki te związane są z powstaniem w województwie podlaskim nieodwracalnych strat w rolnictwie i sadownictwie w wyniku wystąpienia przymrozków majowych i długotrwałej suszy. Spowodowało to nie tylko zmniejszenie dochodowości gospodarstw rolnych i jednostek gospodarczych zajmujących się przetwórstwem artykułów rolnych, ale także pogorszyło sytuację finansową samorządów terytorialnych.

Przyznane z rezerw celowych dodatkowe środki na zadania pomocy społecznej zostały przeznaczone na pomoc rolnikom, którzy najbardziej ucierpieli na skutek suszy. Spowodowało to niewywiązanie się z innych zobowiązań wobec gmin. Środki te miały być przekazane w miesiącu grudniu.

Zwracam się więc z prośbą o zwiększenie przyznanych środków o kwotę 23 milionów 261 tysięcy zł, co pozwoli na wykonanie przyjętych zobowiązań.

Również następne oświadczenie kierowane jest do pana ministra Jarosława Bauca.

Decyzją z 31 października 2000 r. minister finansów zwiększył wydatki budżetowe wojewody podlaskiego w części 85/20 w kwocie 5 milionów 450 tysięcy 508 zł, z przeznaczeniem dla trzydziestu dwóch jednostek ochrony zdrowia, wskazując przy tym nazwy jednostek, ich organy założycielskie oraz klasyfikację budżetową przyznanych wydatków. W trzech pozycjach klasyfikacja budżetowa została niewłaściwie określona. Niezgodnie z wnioskiem wojewody podlaskiego przyjęto klasyfikację wskazaną przez Ministerstwo Zdrowia. Ponadto w załączniku do decyzji wskazano niewłaściwy organ założycielski, a tym samym jednostkę samorządu terytorialnego, której należy przekazać dotację budżetową. Po stwierdzeniu oczywistych pomyłek pismem z 10 listopada wojewoda przesłał do ministra finansów wniosek o dokonanie korekty niewłaściwej klasyfikacji budżetowej. Niestety, z niezrozumiałych dla nas przyczyn Ministerstwo Finansów nie dokonało korekty ewidentnych błędów resortu zdrowia.

Pragniemy zaznaczyć, że jednostki samorządu terytorialnego domagają się przekazania tych dotacji, bowiem ich zakłady opieki zdrowotnej dokonały działań osłonowych i restrukturyzacyjnych, ponosząc określone wydatki. Należy podkreślić, że w przypadku niedokonania korekty niemożliwe będzie przekazanie i wykorzystanie przyznanej dotacji celowej państwa. Są to między innymi dotacje dla powiatu augustowskiego i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie - 330 tysięcy zł, miasta Białystok i Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Białymstoku - 115 tysięcy 74 zł, samorządu województwa podlaskiego i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci i Młodzieży w Bacikach Średnich - 90 tysięcy zł, w tym 35 tysięcy zł zgłoszone przez samorząd województwa jako wydatki niewygasające z końcem roku budżetowego 2000. Fakt nieprzekazania środków finansowych na zadania reformy zdrowia spowoduje niezadowolenie samorządów i niezadowolenie społeczne.

Bardzo prosimy o realizację tych wniosków. Dziękuję bardzo.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie