Spis oświadczeń, oświadczenie


Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Rodziny przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Ryszarda Gibuły, złożone na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51):

Warszawa, 1999-12-28

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na pismo z dnia 30 listopada br. znak Nr SJB 440-370/99, dotyczące oświadczenia senatora Ryszarda Gibuły, złożonego na 45 posiedzeniu Senatu w dniu 19 listopada 1999 roku, w sprawie Międzynarodowego Roku Seniorów, skierowanego do Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka, przesyłam odpowiedź w załączeniu.

Z wyrazami szacunku

Maria W. Smereczyńska

Rok 1999 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Seniorów. Hasło przewodnie tego roku brzmi: "Ku społeczeństwu dla wszystkich grup wiekowych".

Na podstawie Zarządzenia Nr 67 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 września 1998 r. została powołana Rada Obchodów Międzynarodowego Roku Seniorów, w skład której wchodzą przedstawiciele resortów oraz organizacji pozarządowych. Przewodniczącym Rady Obchodów Międzynarodowego Roku Seniorów jest Pełnomocnik Rządu ds. Rodziny Maria Smereczyńska. Rada Obchodów Międzynarodowego Roku Seniorów opracowała Program Obchodów Roku Seniorów w Polsce i monitorowała jego realizację. Większość działań roku Seniorów była finansowana ze środków własnych resortów, województw i lokalnych komitetów organizacyjnych.

Problem obchodów międzynarodowego Roku Seniorów, opracowany przez Radę Obchodów Międzynarodowego Roku Seniorów, w naszym kraju wychodził naprzeciw problemom związanym ze starością i obejmował kilkadziesiąt imprez o różnym charakterze i randze. Zwieńczeniem obchodów była międzynarodowa Konferencja pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka. W skład Komitetu Honorowego konferencji wchodzili m.in. Marszałkowie Sejmu i Senatu, Prymas Polski oraz przedstawiciele różnych wyznań. Konferencja odbyła się dnia 10 grudnia 1999 roku w Teatrze Narodowym.

Podczas Konferencji zaproszeni prelegenci, w dyskusjach panelowych poprzedzonych projekcjami filmowymi, poruszali następujące tematy:

1. Miejsce ludzi starszych we współczesnych społeczeństwach.

Przedstawienie wartości, znaczenia i roli, jaką społeczeństwa różnych epok przypisywały ludziom starym. Znawcy poszczególnych tradycji opowiedzieli o modelu hinduskim, judaistycznym, muzułmańskim, a wreszcie chrześcijańskim. Całość refleksji zmierzała do ukazania pozycji seniorów w nowoczesnej kulturze Zachodu, zwłaszcza poprzez kontrastowe porównanie z kultem młodości i zdrowia.

2. Relacje międzypokoleniowe.

Prezentacja problemu obecności ludzi starych wśród swoich potomków.

Podstawową kwestią winna stać się aktualność roli seniora, jako depozytariusza doświadczeń poprzednich pokoleń wobec gwałtownego postępu technik informatycznych. Opinie w tym zakresie wyrażali psychologowie i socjologowie, ponieważ wiedza z zakresu stosunków międzyludzkich jest z całą pewnością ponadczasowym skarbem, którym starsi mogą obdarowywać młodych.

3. Problemy związane z zagrożeniami wobec osób w wieku starszym. Zagadnienie zagrożeń, a zwłaszcza eutanazji skupiło w sobie podejmowane dotąd wątki, tj. kryzys etyki i religijności Zachodu, atomizacja społeczeństw i osłabienie więzi rodzinnych, presja gospodarki zorientowanej na intensyfikację konsumpcji. Problem eutanazji w krajach wysoko rozwiniętych został podjęty poprzez film i dyskusję panelową. Omówione zostały przyczyny różnych zagrożeń, w tym przeprowadzenia eutanazji i sposoby jej zwalczania.

Należy podkreślić, iż wszelkie działania podjęte przez agendy rządowe, samorządowe, instytucje oraz organizacje pozarządowe w 1999 roku, w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Seniorów, jak również Międzynarodowa Konferencja, która była podsumowaniem obchodów w Polsce nie zamknęły problematyki ludzi starszych, a stały się podstawą do podejmowania dalszych inicjatyw w zakresie szeroko ujętej problematyki ludzi w podeszłym wieku.

W załączeniu przesyłam dokumenty dotyczące Międzynarodowego Roku Seniorów.


Spis oświadczeń, oświadczenie