Spis oświadczeń, oświadczenie


Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Gibuły, złożonym na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51):

Warszawa, dn. 7-02-1999 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 24 listopada 1999 r. znak: AD/043/443/99/IV oświadczeniem Pana Senatora Ryszarda Gibuły w sprawie zaliczania okresów pozostawania bezrobotnym bez prawa do zasiłku do okresu składkowego, uprzejmie informuję, co następuje:

Przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalnych i rentowych i ich wysokości wlicza się okresy składkowe, o których mowa w art. 6 i okresy nieskładkowe wymienione w art. 7 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 1998 r. NR 162, poz. 1118 z późn. zm.).

Ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, podlegają także bezrobotni z prawem do zasiłku, od których to zasiłków opłacana jest z Funduszu Pracy składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Za osoby bezrobotne nie posiadające prawa do zasiłku nie jest opłacana składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Dlatego też okresy za, które nie przysługuje zasiłek nie podlegają zaliczeniu jako okresy składkowe. Zaliczanie powyższych okresów do okresu wymaganego do nabycia prawa do emerytury i jej wysokości wymagałoby dokonania zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS oraz odejście od generalnych zasad reformy systemu ubezpieczeń społecznych (okresami składkowymi powinny być okresy, za które opłacana była składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe).

Okresy pobierania zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego wliczane są natomiast do okresów nieskładkowych.

Jednak zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128 z późn. zm.) warunkiem ich uzyskania jest posiadanie "okresu uprawniającego do emerytury" i tzw. "okresu uprawniającego do zasiłku" (art. 24 ust. 2 i 4 ustawy), do którego nie wlicza się okresów pobierania zasiłku dla bezrobotnych jak też okresów nie pobierania tego zasiłku (art. 30 ust. 2 ustawy).

Jednocześnie pragnę nadmienić, że zgodnie z ustawą z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (DZ. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414 z późn. zm.) osobie, która utraciła prawo do zasiłku dla bezrobotnych, z powodu upływu okresu jego pobierania (a dochód rodziny nie przekracza ustalonego w tej ustawie kryterium dochodowego), przysługuje gwarantowany zasiłek okresowy, jeżeli w dniu utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz w okresie pobierania gwarantowanego zasiłku okresowego samotnie wychowuje co najmniej jedno dziecko do dnia ukończenia szkoły podstawowej i gimnazjum, nie dłużej jednak niż do 15 roku życia, a od dnia 1 września 2001 r. nie dłużej niż do 16 roku życia. Zasiłek ten przysługuje, jeżeli osoba uprawniona wystąpiła z wnioskiem o jego wypłatę nie później niż w terminie 30 dni od dnia ustania prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub 30 dni od dnia otrzymania decyzji powiatowego urzędu pracy o ustaniu prawa do tego zasiłku. Za osobę pobierającą zasiłek gwarantowany okresowy, ośrodek pomocy społecznej opłaca składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od kwoty najniższego wynagrodzenia chyba, że osoba ta podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z innych tytułów.

Informując o powyższym

z szacunkiem

Longin Komołowski


Spis oświadczeń, oświadczenie