Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


67. posiedzenie Senatu RP

26 października 2000 r.

Szanowny Panie Premierze!

W ostatnich dniach w mediach bardzo głośna stała się sprawa budowy nowego gazociągu umożliwiającego transfer gazu z Rosji do krajów Europy Zachodniej. Rozważany jest projekt budowy gazociągu, z pominięciem Polski, na dnie Bałtyku. Powołując się na ekspertów Komisji Europejskiej, prasa informowała, że wszystkie warianty budowy rurociągu Wschód - Zachód omijają Ukrainę. Spekulacje na ten temat pojawiają się coraz częściej.

Deklaracje polskiego rządu, że Polska nie wyrazi zgody na budowę gazociągu omijającego Ukrainę, spowodowały, że wicepremier Rosji Wiktor Christienko, odpowiedzialny w rządzie za sektor paliwowo-energetyczny i kontakty z Unią Europejską, nabrał przekonania, iż sprawę należy załatwić z pominięciem dialogu z Warszawą. Chce wywrzeć nacisk na Polskę poprzez jej europejskich partnerów, wykorzystując w tym celu argument umocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy w XXI wieku.

Dla Polski budowa nowego gazociągu oraz transfer gazu na Zachód ma ogromne znaczenie gospodarcze i strategiczne.

Dlatego chcę zapytać, co robi polski rząd i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, by należycie zabezpieczyć interesy naszego kraju? Mimo iż nie chcemy budować systemu bezpieczeństwa energetycznego, godząc w czyjekolwiek interesy, czy nie powinniśmy przede wszystkim mieć na uwadze dobra Polski? Czyż rząd polski nie jest powołany do troszczenia się o rodzime interesy?

Czy w wypadku tego "problemu rury" jesteśmy samodzielnym i suwerennym decydentem? Jak wygląda ta sprawa w kontekście polskiej polityki zagranicznej?

Oczekuję na odpowiedź w terminie ustawowym.

Z poważaniem

senator RP
Ryszard Stanisław Gibuła


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie