Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Gibuły, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 30 listopada 2000 r.

Pani
Prof. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Ryszarda Gibułę na 67. Posiedzeniu Senatu w dniu 26 października 2000 roku, w załączeniu przesyłam na ręce Pani Marszałek z prośbą o przekazanie zainteresowanym następujące informacje:

- obecny udział Skarbu Państwa w poszczególnych narodowych funduszach inwestycyjnych,

- wielkości kredytów przyznanych przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (pożyczka MBOiR Nr 3342-POL) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wraz z ich wykorzystaniem przez poszczególne NFI,

- Aktualny stan akcjonariuszy NFI posiadających powyżej 5% ogólnej liczby akcji poszczególnych nfi oraz akcjonariat firm zarządzających według dostępnych danych z czerwca 1999 r. (ponieważ wszystkie NFI są spółkami notowanymi na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych stan ich akcjonariatu ulegać może ciągłym zmianom, a bieżące dane na ten temat zawarte są w codziennych komunikatach Giełdy oraz publikacjach prasy fachowej),

- wysokość wypłaconych przez Ministerstwo Skarbu Państwa wynagrodzeń na mocy umów o wynagrodzenie za wyniki finansowe zawartych pomiędzy Skarbem Państwa, narodowymi funduszami inwestycyjnymi oraz firmami zarządzającymi w 1995 roku.

Jednocześnie pragnę poinformować Panią Marszałek, że Ministerstwo Skarbu Państwa jest w trakcie przygotowywania raportu dotyczącego realizacji Programu NFI, w związku z pracami Sejmowej Komisji Skarbu Państwa, Uwłaszczenia i Prywatyzacji. Jedną z wielu kwestii tego raportu będzie również próba odpowiedzi na pytania dotyczące sprzedaży spółek portfelowych, nazw inwestorów, wartościowego i procentowego udziału spółek portfelowych prywatyzowanych przez kapitał zagraniczny oraz próba oceny realizacji celów wyznaczonych przez ustawę o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji z dnia 30 kwietnia 1995 r. W tym celu jednak niezbędne jest uzyskanie od wszystkich NFI informacji dotyczących szczegółów ich działalności od początku Programu, a następnie opracowanie m.in. na tej podstawie odpowiedniej analizy ekonomiczno-finansowej.

Jeśli chodzi o system monitorowania, to pragnę wyjaśnić, że w przypadku spółek portfelowych NFI, Departament Funduszy Kapitałowych MSP prowadzi bazę danych w oparciu o kwartalny system sprawozdań finansowych i pytań ankietowych przesyłanych przez większość spółek w których akcjonariuszami obok Skarbu Państwa pozostają nadal NFI. W przypadku samych Funduszy - spółek notowanych na WGPW - dane takie są publicznie dostępne m.in. w systemie EMITENT.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski


Spis oświadczeń, oświadczenie