Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


77. posiedzenie Senatu RP

15 marca 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senatora Ryszarda Gibułę

Oświadczenie skierowane do wicepremiera, ministra pracy i polityki społecznej Longina Komołowskiego

Szanowny Panie Wicepremierze!

Likwidator "Wałbrzyskich Kopalni Węgla Kamiennego" zwrócił się do mnie ze sprawą związaną z zarządem lokalami, stanowiącymi własność skarbu państwa. Kopalnie dysponują tysiącem dziewięcioma lokalami mieszkalnymi, w których zamieszkuje dwa tysiące siedemset pięćdziesiąt dziewięć osób. Jest to stara substancja mieszkaniowa, powstała na początku XX wieku. W lokalach tych zamieszkują byli górnicy i członkowie ich rodzin, w większości ludzie ubodzy. Często jedynym dochodem tych rodzin jest zasiłek z miejskiego ośrodka pomocy rodzinie.

Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (DzU z 1998 r. nr 120, poz. 787 z późn. zm.) rodziny te otrzymują dodatki mieszkaniowe na zasadach i w wysokości określonej powyższą ustawą.

Przyznawany dodatek mieszkaniowy w praktyce dzielony jest na dwie części, z których jedna płatna jest bezpośrednio do zarządcy przez właściwy organ opieki społecznej, a druga w formie ryczałtu przekazywana jest do uprawnionego lokatora z przeznaczeniem na zakup opału i opłatę energii elektrycznej.

Likwidator WKWK sugeruje, jako właściwe rozwiązanie, zmianę ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych. Zmiana powinna iść w kierunku zapewnienia, że zarządca otrzyma całą należność czynszową, albowiem w przypadku wysokiego czynszu kwota przekazywana zarządcy lokali mieszkalnych niejednokrotnie nie pokrywa całości czynszu, a najbardziej ubodzy lokatorzy nie są w stanie dopłacić różnicy pomiędzy przyznanym dodatkiem mieszkaniowym a należnym czynszem. Z drugiej strony sytuacja taka powoduje, że jeżeli lokator nie reguluje tej różnicy na bieżąco, to wypłata dodatku zostaje wstrzymana, a zarządca obowiązany jest zwrócić otrzymaną kwotę dodatku. Sytuacja taka jest niekorzystna zarówno dla lokatorów, których zaległości czynszowe rosną, jak i dla zarządców, którzy nie otrzymują czynszu, a tym samym nie dysponują środkami pieniężnymi na remonty substancji mieszkaniowej.

Wśród propozycji naprawy obecnej sytuacji przedkładana jest również sprawa obligatoryjnego przyznawania tej grupie ludzi dodatków mieszkaniowych do wysokości czynszu. Być może jest ona również godna rozważenia.

Przedstawiając ten ważny problem, proszę o wzięcie pod rozwagę zmiany przepisów ustawy w tym zakresie.

Oczekuję stanowiska resortu w tej sprawie.

Z poważaniem
Senator RP
Ryszard Stanisław Gibuła


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie