Spis oświadczeń, oświadczenie


Generalny Konserwator Zabytków przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka, złożone na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):

Warszawa, dnia 6 lutego 2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

Odpowiadając na pismo Pani Marszałek z dnia 17 stycznia 2001 r. (nr AG/043/14/01/IV) skierowane na ręce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - p Kazimierza Michała Ujazdowskiego, w związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Zbigniewa Gołąbka na 73. posiedzenia senatu w dniu 11 stycznia 2001 r. w sprawie dofinansowania remontu zabytkowych organów w kościele ewangelicko-augsburskim w Radomiu, przesłane - według właściwości - do Generalnego Konserwatora Zabytków (data wpływu 24.01.2001 r.) przedstawiam następujące informacje:

1. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 października 2000 r. w sprawie zasad i trybu udzielania i cofania zezwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich, archeologicznych i wykopaliskowych oraz warunków prowadzenia i kwalifikacji osób uprawnionych do wykonywania tych prac (Dz.U. Nr 93 poz. 1033), właściciel lub użytkownik zabytku przed przystąpieniem do prac konserwatorskich jest zobowiązany uzyskać zezwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zezwolenie takie może być udzielone po złożeniu odpowiedniego wniosku.

2. Prace konserwatorskie przy zabytkach ruchomych mogą być finansowane lub dofinansowane przez wojewódzkich konserwatorów zabytków na podstawie wniosku właściciela lub użytkownika obiektu (w tym wypadku proboszcza, działającego w imieniu parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu), zawierającego szczegółowy program planowanych prac i sposób ich prowadzenia a także kosztorys.

3. Przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, mające wyłącznie charakter interwencyjny bądź ratowniczy, wojewódzki konserwator zabytków bierze pod uwagę szereg czynników, a w szczególności:

- aktualny stan zachowania obiektu i potrzeby konserwatorskie, na tle stanu potrzeb innych zabytków ruchomych,

- walory artystyczne, historyczne i kulturowe oraz znaczenie zabytku dla społeczności lokalnej,

- program prac i kosztorys,

- udział użytkownika w kosztach konserwacji, pokrywanych z funduszy własnych i uzyskiwanych z innych źródeł finansowania.

4. Od 1999 r. przyznawanie dotacji na konserwację zabytków ruchomych wpisanych do rejestru pozostaje w gestii wojewódzkich konserwatorów zabytków, którzy - po uprzednim przeprowadzeniu analizy nadesłanych wniosków - odpowiednio rozdzielają środki finansowe w ramach przyznanego budżetu na dany rok.

5. A zatem rozpatrzenie sprawy dofinansowania prac konserwatorskich przy organach w kościele ewangelicko-augsburskim w Radomiu będzie możliwe po złożeniu przez księdza proboszcza odpowiednich wniosków do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, za pośrednictwem Delegatury w Radomiu Służby Ochrony Zabytków, zgodnie z obowiązującą procedurą.

Wyrażam nadzieję, iż zechce Pani Marszałek przyjąć przedstawione informacje do akceptującej wiadomości.

Z wyrazami szacunku

Zastępca Generalnego

Konserwatora Zabytków

dr Marek Rubnikowicz


Spis oświadczeń, oświadczenie