Spis oświadczeń, oświadczenie


P.o. Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Doroty Kempki, złożone na 40. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 43):

Warszawa, 1999-08.19

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie w sprawie realizacji polityki Rządu na rzecz kobiet, złożone przez senator Dorotę Kempkę na 40. posiedzeniu Senatu w dniu 23 lipca 1999 r. - działając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

Stawiane w Oświadczeniu zarzuty pod adresem Pełnomocnika Rządu do Spraw Rodziny, dotyczące braku zainteresowania problematyką kobiet nie znajdują uzasadnienia. Problematyka kobiet została bowiem włączona do polityki państwa na rzecz rodziny i stanowi jej ważny element. Nadmienić należy, iż przedstawiciele Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Rodziny uczestniczą w działaniach podejmowanych przez zainteresowane resorty w celu poprawy sytuacji kobiet. Jednym z elementów realizacji działań na rzecz kobiet jest rządowy program "Przeciw przemocy - wyrównać szanse", który po niezbędnych modyfikacjach przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 26 maja 1998 r., jest z powodzeniem wykonywany. Zgodnie z planem przyjętym w początkowym programie do 30 listopada 1999 r. nastąpi otwarcie dwunastu Centrów Pomocy Rodzinie, dofinansowanych z budżetu programu.

Nadmienić należy, że o wymienionych działaniach informowano członkinie Parlamentarnej Grupy Kobiet podczas spotkań, w których uczestniczył Pełnomocnik Rządu do spraw Rodziny, lub osoby przez niego delegowane.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że standardy w zakresie równego statusu kobiet i mężczyzn, o którym mowa w Oświadczeniu, proponowane w deklaracjach międzynarodowych respektują suwerenne prawa, ustawodawstwo każdego państwa oraz priorytety jego rozwoju.

W tym kontekście wnioski sformułowane przez Komisję Praw Człowieka ONZ, w sprawach respektowania w Polsce praw kobiet uznać należy za ważne wskazanie obszarów wymagających poprawy. Nie wynika z nich natomiast, że Rząd, w tym Pełnomocnik rządu do spraw Rodziny, nie przykłada należytej wagi do problemów kobiet, w tym, w szczególności wymienionych we wnioskach Komisji Praw Człowieka ONZ.

Z wyrazami szacunku

Jerzy Widzyk


Spis oświadczeń, oświadczenie