Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senator Doroty Kempki, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dnia 24 stycznia 2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem Pani Senator Doroty Kempki złożonym podczas 70 posiedzenia Senatu w dniu 7 grudnia 2000 roku, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie informuję, że Rząd zaczął prowadzić rozmowy ze stroną społeczną i związkami zawodowymi na temat sytuacji w służbie zdrowia jeszcze przed protestami organizowanymi przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Niezwłocznie po otrzymaniu nominacji w listopadzie 2000 roku spotkałem się i rozmawiałem z przewodniczącą OZZPiP panią Bożeną Banachowicz o najpilniejszych problemach do rozwiązania dot. środowiska pielęgniarek i położnych.

Podczas negocjacji ze związkami zawodowymi Rząd przedstawił rozwiązania systemowe, gwarantujące każdemu pracownikowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w latach 2001-2002 przyrost miesięcznego wynagrodzenia nie niższy od przyrostu płac w gospodarce narodowej. Rozwiązanie dotyczy tych SP ZOZ, w których przeciętne wynagrodzenie jest niższe lub równe przeciętnemu wynagrodzeniu w gospodarce narodowej w roku poprzednim. Rząd zobowiązał się w ramach posiadanych możliwości prawnych do działań umożliwiających przeznaczenie na wzrost wynagrodzeń pracowników w SP ZOZ, środków finansowych uzyskanych z podwyższenia poziomu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Projekt zmian w ustawie o zmianie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw i ustawy o zakładach opieki zdrowotnej został 22 grudnia br. przyjęty przez Sejm RP.

Od stycznia 2001 r. SP ZOZ zostaną objęte ustawą o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców. Oznacza to m.in., że przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku na szczeblu zakładu pracy będzie przedmiotem negocjacji i porozumienia między związkami a kierownictwem zakładu.

Zaproponowano ponadto rozwiązania systemowe zmierzające do funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w odniesieniu do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych: wprowadzenie zmiany w ustawie o działalności gospodarczej zwalniającej z potrzeby rejestracji działalności prowadzonej w ramach praktyki pielęgniarskiej jako wykonywanie wolnego zawodu; wypracowanie rozwiązań systemowych regulujących; funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej w odniesieniu do praktyk lekarza rodzinnego oraz praktyk pielęgniarskich; funkcjonowanie systemu hospitalizacji domowych; systemu funkcjonowania zakładów opiekuńczo-wychowawczych i sposobu ich finansowania, również ze środków pomocy społecznej; wprowadzenie zasad szkolenia podyplomowego dla pielęgniarek i położnych analogicznego do zasad funkcjonujących w grupie lekarzy; utworzenie ośrodków pomocy organizacyjno-prawnej w regionach.

Postanowiono również, że reaktywowane zostaną Zespoły ds. Monitorowania Społecznych Skutków Reformy Ochrony Zdrowia usytuowanych przy Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych oraz przy wojewodach.

Rząd zobowiązał się do wzmocnienia kompetencji wojewodów w ramach Programu Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia i do przyśpieszenia prac nad modyfikacją Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników części budżetowej służby zdrowia.

Obecnie w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace z udziałem przedstawicieli Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz związków zawodowych w ośmiu roboczych zespołach problemowych, nad następującymi sprawami:

1) organizacją i funkcjonowaniem systemu kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych;

2) przygotowaniem mechanizmów motywacyjnych, które wpłyną na zwiększenie zainteresowania wykonywaniem zawodu i podnoszeniem kwalifikacji przez pielęgniarki i położne;

3) określeniem ogólnych zasad organizacji i finansowania świadczeń pielęgniarskich w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego;

4) określeniem zasad finansowania świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarki w systemie pomocy społecznej i sektorze opieki długoterminowej;

5) wdrożeniem standardów zatrudnienia pielęgniarek położnych w zakładach opieki zdrowotnej;

6) określeniem polityki w zakresie działań związanych z zatrudnieniem polskich pielęgniarek w krajach UE w okresie przedakcesyjnym;

7) warunkami pracy, płacy, bezpieczeństwa i higieny pracy pielęgniarek i położnych;

8) wdrożeniem ujednoliconej dokumentacji medycznej

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala


Spis oświadczeń, oświadczenie