Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


30. posiedzenie Senatu RP

17 lutego 1999 r.

Oświadczenie

Oświadczenie drugie kieruję do ministra finansów oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Starostowie dwóch powiatów: płockiego ziemskiego i kutnowskiego zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie stwierdzonych wad w projektach budżetów obu tych powiatów. Wiadomo mi, że problemy, podobne do tych przedstawionych za chwilę, ma także powiat sierpecki.

Zastrzeżenia starosty powiatu płockiego dotyczą niedoboru środków w dziesięciu działach.

Często są to niedobory znaczne, co uniemożliwi, jeśli nie zostanie skorygowane, realizację zadań przypisanych powiatowi. Działy te to: rolnictwo, leśnictwo, transport, gospodarka mieszkaniowa, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka społeczna, administracja państwowa, bezpieczeństwo publiczne.

W projekcie budżetu powiatu kutnowskiego po stronie dochodów nie przewidziano w ogóle działów, takich jak kultura i sztuka oraz kultura fizyczna i sport. Nie uwzględniono też konieczności powołania w starostwie wydziałów i etatów do obsługi nowych zadań, których realizację przypisano powiatowi.

Zdziwienie i niepokój budzi fakt, że dochody powiatu płockiego zostały drastycznie zmniejszone i że zawierają się w granicach niższych niż w projekcie z sierpnia 1998 r., przygotowanym jeszcze przez wojewodę płockiego.

W budżecie powiatu kutnowskiego, wśród wielu innych zastrzeżeń, zaniepokojenie budzi zaplanowanie wydatków dla starostwa na poziomie wydatków byłego urzędu rejonowego. A przecież zadania i kompetencje powiatu są nieporównywalnie większe niż zadania, jakie realizował ten urząd. W wydatkach nie uwzględniono w ogóle kosztów związanych z funkcjonowaniem rady powiatu kutnowskiego.

Nie muszę przypominać, że przy każdej okazji autorzy i realizatorzy reformy administracyjnej zapewniali zarówno parlament, jak i społeczeństwo, że jej podstawowym celem jest przekazanie władzy samorządom - władzy, a więc zarówno zadań, jak i kompetencji. Ale za tym miały iść także pieniądze umożliwiające ich realizację. Tymczasem stan obecny potwierdza obawy opozycji, głośno artykułowane przy wprowadzaniu reformy, że jej istota będzie polegała na przekazaniu samorządom przez władze państwowe jedynie kłopotu. Tak to, niestety, dziś wygląda w Polsce powiatowej.

Szczegółowe zastrzeżenia do projektu budżetów powiatu płockiego i kutnowskiego obaj starostowie przesłali do ministra finansów, a starosta powiatu kutnowskiego także do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zwracam się do szefów tych resortów, jednocześnie wicepremierów polskiego rządu, o pilne zbadanie zawartych w pismach starostów uwag i protestów i o takie załatwienie sprawy, aby kierowanie pracą powiatów i realizacja ciążących na nich zadań stały się możliwe.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie