Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny przesłał wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, wygłoszonym podczas 31. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 34):

Warszawa, dnia 30.03.1999 r.

Pan
Zbigniew Kruszewski
Senator Rzeczypospolitej Polskiej
Rzeczypospolitej Polskiej

Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora złożone na 31 posiedzeniu Senatu RP w dniu 4 bm. uprzejmie informuję, że w Prokuraturze Krajowej zapoznano się z treścią wniosku Prokuratora Rejonowego dla miasta Lublina z dnia 29 stycznia br. o zarządzenie wykonania wobec Andrzeja Leppera orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w Lublinie z dnia 3 kwietnia 1997 r. sygn. III k 481/96 kary 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata.

Analiza tego dokumentu nie daje podstaw do kwestionowania zasadności jego złożenia.

Wniosek uzasadniony był udokumentowanymi zeznaniami świadków oraz nagranym na kasecie video zachowaniem się Andrzeja Leppera w okresie próby, noszącym cechy rażącego naruszenia porządku prawnego, o którym mowa w art. 75 § 2 kk. Na taki charakter zachowania się skazanego wskazuje:

Zachowanie to wyczerpywało znamiona wykroczeń określonych w art. 52a pkt 2 oraz 90 kodeksu wykroczeń, o które właściwie Komendy Rejonowe Policji skierowały przeciwko Andrzejowi Lepperowi wnioski o ukaranie do Kolegiów ds. Wykroczeń w Słubicach i w Zambrowie.

Opisane działanie Andrzeja Leppera było jaskrawie nagannym z punktu widzenia prawa i uzasadniało ocenę jako rażącego naruszenia porządku prawnego, które niekoniecznie musi być stwierdzone wyrokiem lub orzeczeniem kolegium ds. wykroczeń.

Popełnienie przestępstwa jest tylko jednym z przejawów naruszenia porządku prawnego, o czym świadczy zawarte w art. 75 § 2 kk sformułowanie: "w szczególności gdy popełnił przestępstwo".

W praktyce orzeczniczej oraz w literaturze prawniczej przyjmuje się, że naruszeniem porządku prawnego jest zachowanie się skazanego wbrew zakazom prawa karnego (popełnienie przestępstwa) administracyjnego (popełnienie wykroczenia), a także wbrew regułom, których przestrzeganie mieści się w granicach zadań i celów, jakie prawo karne wiąże z taką instytucją, jak warunkowe zawieszenie wykonania kary.

Łączę wyrazy szacunku

H. Suchocka


Spis oświadczeń, oświadczenie