Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):

Warszawa, dn. 14.09.2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Kruszewskiego podczas 63 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 sierpnia 2000 r. - w sprawie obowiązku przekazywania dotacji celowej przeznaczonej na opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku - działając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie przedkładam następujące wyjaśnienia.

Zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.), składki na ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych nie pobierających zasiłku opłaca powiatowy urząd pracy. Środki na ten cel zabezpieczone są w budżetach wojewodów w rozdziale 8524, a następnie są przekazywane na szczebel powiatowy.

Środki w budżecie państwa na rok 2000, przeznaczone na opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych nie pobierających zasiłku, zabezpieczają jedynie 74% zapotrzebowania (dodatkowo brakuje środków na regulowanie zobowiązań z tytułu nieopłaconych składek zdrowotnych za 1999 r.). Należy podkreślić, iż wojewodowie nie byli odpowiedzialni za planowanie środków zabezpieczających realizację w bieżącym roku wspomnianego zadania.

Kwota jaką Wojewoda Mazowiecki otrzymał na opłacenie powyższych składek, pokrywa 75% tegorocznego zapotrzebowania zgłaszanego przez powiatowe urzędy pracy. Niedobór środków w roku bieżącym wynosi 16 224 tys. zł. Brak jest również 9 217 tys. zł na pokrycie zobowiązań za rok ubiegły.

Wojewoda może przekazywać starostom środki na powyższy cel jedynie w wysokości określonej w tegorocznej ustawie budżetowej. W związku z istniejącymi niedoborami powoduje to narastanie zadłużenia powiatowych urzędów pracy wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - o czym Pan Senator wspomina w swoim oświadczeniu.

Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż w związku z wykorzystaniem wszystkich środków z rozdziału 8524 oraz z rezerwy celowej (poz. 56), rozważana jest możliwość uruchomienia przewidzianej w ustawie budżetowej na rok 2000 rezerwy celowej na zobowiązania Skarbu Państwa - z przeznaczeniem na omawiany cel. Ponadto Minister Pracy i Polityki Społecznej i Prezes Krajowego Urzędu Pracy wystąpili do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o odstąpienie od zajmowania kont bankowych powiatowych urzędów pracy.

Jednocześnie należy podkreślić, iż Wojewoda Mazowiecki w ciągu kilku ostatnich miesięcy trzykrotnie występował do Starosty Płockiego w sprawie podpisania porozumienia dotyczącego przekazywania dotacji celowej na opłacanie przedmiotowych składek, co jednak nie przyniosło skutku.

Wobec powyższego trudno zarzucać Wojewodzie Mazowieckiemu, iż nie wywiązał się z ciążących na nim obowiązków, ponieważ jest on jedynie wykonawcą ustawy budżetowej i nie ma wpływu na pełne zabezpieczenie zobowiązań powiatowych urzędów pracy, powstających z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych nie pobierających zasiłku.

Z poważaniem

Marek Biernacki


Spis oświadczeń, oświadczenie