Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 64. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):

Warszawa, 8.09.2000

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Zbigniewa Kruszewskiego złożone podczas 64 posiedzenia Senatu w dniu 9 sierpnia 2000 r. w sprawie przechowywania substancji groźnych dla człowieka oraz środowiska z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie informuję:

Zasady gospodarki truciznami w kraju, w tym również i ich przechowywania regulują przepisy ustawy o substancjach trujących z dnia 21 maja 1963 r. (Dz.U. Nr 22, poz. 116 ze zmianami) i wydanych na jej podstawie aktów prawnych.

Art. 4 w/w ustawy o substancjach trujących stanowi, że jednostki organizacyjne i osoby produkujące, prowadzące sprzedaż lub stosujące trucizny do wykonywania swych zadań lub do wykonywania zawodu są obowiązane przechowywać je w warunkach zabezpieczających przed użyciem ich do celów niedozwolonych.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 grudnia 1963 r. w sprawie wykazu trucizn i środków szkodliwych (Dz.U. z 1964 r. Nr 2, poz. 9 ze zmianami - obecnie nowelizowane) określa, które z substancji stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia zostały uznane za trucizny.

Szczegółowo gospodarkę truciznami i kontrolę nad nią regulują przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 lutego 1964 r. w sprawie zezwoleń na wyrób i obrót truciznami, ewidencji trucizn oraz zasad postępowania organów kontroli nad substancjami trującymi (Dz.U. Nr 7, poz. 45).

Zgodnie z § 1 w/w rozporządzenia wymaga się zezwolenia na wyrób, przywóz z zagranicy oraz sprzedaż i nabywanie trucizn. Zezwolenia te jak postanawia § 4 mogą być wydane, jeżeli urządzenia i inne środki jakimi rozporządza osoba lub jednostka organizacyjna ubiegająca się o zezwolenie zapewniają należyte przestrzeganie przepisów o substancjach trujących (truciznach).

Zezwolenia wydają wojewódzcy inspektorzy sanitarni właściwi ze względu na miejsce zamieszkania osób lub siedzibę jednostek ubiegających się o zezwolenie.

W oparciu o przepisy rozdziału 2 i 3 w/w rozporządzenia kontrolę nad przestrzeganiem w/w ustawy i jej przepisów wykonawczych, a w tym również nad magazynowaniem trucizn i ich ewidencjonowaniem sprawują wojewódzcy inspektorzy sanitarni, którzy posiadają wszystkie dane o miejscach przechowywania trucizn na nadzorowanym przez nie terenie.

W świetle powyższych wyjaśnień należy stwierdzić, że obowiązujące przepisy regulują sprawy przechowywania trucizn i ich ewidencji w sposób wystarczający dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi.

Natomiast w procesie dostosowawczym prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej na podstawie delegacji ustawy kodeks pracy zostało wydane rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 sierpnia 1997 r. w sprawie substancji chemicznych stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia (Dz.U. Nr 105 , poz. 671 ze zmianami).

Postanowienia tego rozporządzenia zobowiązują producentów, importerów, dystrybutorów i innych dostawców substancji chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia i życia lub ich mieszanin do zaopatrzenia ich w odpowiednią etykietę i zgłoszenia do rejestru, który prowadzi Instytut Medycyny Pracy im. prof. Nofera w łodzi wraz z kartą charakterystyki. Dotyczy to substancji chemicznych wprowadzonych do obrotu w ilości powyżej 100 kg rocznie, chyba że z innych przepisów wynika obowiązek zgłoszenia substancji chemicznych w mniejszych ilościach. Takimi też danymi w stosunku do tych substancji dysponuje Instytut Medycyny Pracy.

Aktualnie w Sejmie RP trwają prace nad projektem ustawy o substancjach i preparatach chemicznych, który uchyli ustawę o substancjach trujących z dnia 21 maja 1963 r. i w pełni dostosuje prawo polskie do prawa Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa chemicznego w tym trucizn.

Jednocześnie pragnę poinformować, że w związku z przypadkiem kradzieży trucizny przechowywanej w zakładzie opieki zdrowotnej we Włocławku wydałam ostrzejsze niż dotychczas obowiązujące wymogi dotyczące przechowywania trucizn z uwzględnieniem wniosków zgłoszonych przez Szefa Obrony Cywilnej Kraju. Wymogi te zawarte w "Procedurze przechowywania trucizn (niektórych substancji chemicznych bardzo toksycznych) oraz ich mieszanin w zakładach opieki zdrowotnej i zakładach podległych oraz nadzorowanych przez Ministra Zdrowia" zostały rozesłane w/w zakładom z zaleceniem ich stosowania.

Kontrolę nad przestrzeganiem procedury sprawują wojewódzcy inspektorzy sanitarni.

Z poważaniem

w/z SEKRETARZ STANU

w Ministerstwie Zdrowia

Maciej Piróg


Spis oświadczeń, oświadczenie