Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1


Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Ireneusza Michasia, złożonym na 29. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 31):

Warszawa, dnia 16.02.1999 r.

Szanowna Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

w związku z oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Ireneusza Michasia podczas 29. posiedzenia Senatu RP w dniu 29 stycznia 1999 r., niniejszym uprzejmie wyjaśniam.

Troska o los osób tak zasłużonych dla Państwa, jakimi są kombatanci i inwalidzi wojenni, pozostaje nadal w kręgu szczególnej uwagi i zainteresowani Rządu. Pragnę również wyrazić przekonanie, że uruchomienie systemu ubezpieczenia zdrowotnego nie wiąże się z pokrzywdzeniem tej grupy społecznej. Przeciwnie - ideą wprowadzanej obecnie w życie reformy jest poprawa sytemu ochrony zdrowia w taki sposób, aby wszyscy mogli mieć dostęp do świadczeń zdrowotnych na wysokim poziomie, udzielanych w sposób kompetentny i życzliwy przez świadczeniodawców, których ubezpieczony może w określonym zakresie samodzielnie wybierać. Wprowadzenie takiego systemu wiąże się jednak nieuchronnie z pewnymi zmianami. Podstawową zasadą systemu ubezpieczenia jest jego powszechność, co oznacza objęcie ubezpieczeniem możliwie szerokiego kręgu osób i zapewnienie im równego dostępu do świadczeń. Oczywistym jest jednak, że pewne grupy społeczne wymagają szczególnej ochrony i takie rozwiązania prawne zostały przyjęte.

Nie poprzestając na deklaracjach, odnosząc się do szczegółowych rozwiązań przyjętych w ustawie z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 i Nr 75, poz. 468, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, Nr 137, poz. 887, Nr 144, poz. 929 i Nr 162, poz. 1116) chciałbym zwrócić uwagę Pana Senatora na następujące uregulowania, które mają za zadanie zapewnić m.in. szczególną ochronę właśnie kombatantom oraz inwalidom wojennym i wojskowym:

- Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 7 i ust. 2, składki na ubezpieczenie zdrowotne:
- kombatantów nie podlegających ubezpieczeniom społecznym lub nie pobierającym emerytury lub renty,
- osób, którym przyznano renty na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych
i wojskowych oraz członków ich rodzin,
- osób, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w latach 1939 - 1945, otrzymujących dochody z tytułu emerytury lub renty zwolnione
z podatku finansowane są z budżetu państwa.

- Zgodnie z art. 44 ust. 1, bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających przysługuje:
- inwalidom wojskowym (art. 44 ust. 1 pkt 1),
- wskazanym grupom osób określonym zgodnie z przepisami ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich
rodzin (art. 44 ust. 1 pkt 2 i 3).

- Zgodnie z art. 44 ust. 2, bezpłatne zaopatrzenie w leki przysługuje inwalidom wojennym, ich współmałżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych uprawnionych do renty rodzinnej.

- Zgodnie z art. 47 ust. 2, prawo do bezpłatnych przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych przysługuje inwalidom wojennym i wojskowym.

- Świadczenie ambulatoryjne z zakresu specjalistycznej opieki zdrowotnej dla kombatantów w zakresie chorób wojennych i obozowych należą do świadczeń, do udzielenia których - na zasadzie wyjątku od reguły - nie jest potrzebne skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Oczywiście w zakresie nie podlegającym powyższym szczególnym regulacjom osoby, których dotyczy Pańskie oświadczenie, mają prawo do wszystkich świadczeń zdrowotnych udzielanych na zasadach określonych w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz w odpowiednich aktach wykonawczych. Wszyscy ubezpieczeni mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych u wybranego przez siebie świadczeniodawcy, który podpisał umowę z Kasą Chorych i w świetle przepisów prawa jest właściwym do wykonania danego świadczenia. Dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych będzie w przyszłości karta ubezpieczenia. Obecnie wystarczy posługiwać się dokumentem, który dotychczas do tych świadczeń uprawniał.

Wyrażam nadzieję, iż wyjaśnienia złożone w powyższym piśmie rozwieją wątpliwości Pana Senatora dotyczące szczególnego charakteru uprawnień do świadczeń zdrowotnych w nowym systemie ubezpieczenia zdrowotnego uzyskiwanych przez osoby tak szczególnie zasłużone dla kraju, jak kombatanci, inwalidzi wojenni i inwalidzi wojskowi.

Z poważaniem
Wojciech Maksymowicz


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1