Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


52. posiedzenie Senatu RP

16 marca 2000 r.

Oświadczenie

Projekt uchwały o zasadach realizacji programu powszechnego uwłaszczenia obywateli Rzeczypospolitej Polskiej wzbudził ogromne zaniepokojenie w środowisku działkowców w całej Polsce. Jest to ogromna rzesza ludzi, którzy, zrzeszeni w Polskim Związku Działkowców, doskonale funkcjonują, tworząc swoje ogrody od wielu lat.

Polski Związek Działkowców jest organizacją legalną posiadającą ogromne tradycje i należącą do Międzynarodowej Organizacji Działkowców z siedzibą w Luksemburgu. Posiada stałe kontakty z podobnymi organizacjami w krajach Unii Europejskiej, w których to krajach ogrody działkowe są szczególnie chronione przez państwo i przez samorządy lokalne (miast).

Niezrozumiałym więc jest dla działkowców fakt, że w przededniu wejścia do Unii Europejskiej powstaje projekt uchwały uwłaszczeniowej, która w swej niedoskonałości zmierza do likwidacji ogrodów. Ustawa w tym kształcie, jaki zaproponował rząd RP reguluje jedne problemy, ale zniszczy przy okazji formy dobre, nie wymagające reform, od lat uregulowane, funkcjonujące prawidłowo i dające wymierne korzyści oraz zadowolenie wielu ludziom.

To właśnie te ogrody działkowe są chlubą wielu miast, swoistymi enklawami zieleni, często jedynymi w zadymionych aglomeracjach. O tym, jak ważny jest to problem w uchwaleniu tej ustawy, świadczy fakt, jaka ogromna liczba protestów ruszyła z całej Polski w stronę nie tylko parlamentarzystów, ale także władz państwa.

W projekcie tym nie dostrzeżono krzywdy, którą można wyrządzić człowiekowi, którego stan materialny ciągle się pogarsza w miarę, jak przeprowadzane są cztery reformy przez rządzącą koalicję. Właśnie takiemu człowiekowi, często staremu albo zmęczonemu zmaganiem z codziennością pozostało to jedyne miejsce spokoju i ciszy, gdzie zapomniał o problemach wśród swoich kwiatów, drzewek, pszczół czy gołębi. Takich ludzi są w Polsce miliony. Ich prośby stają się krzykiem rozpaczy, który powinien być usłyszany i wysłuchany przez autorów wyżej wymienionej ustawy. Ustawa spowoduje, że ogrody zatracą swoje przeznaczenie i charakter. Tylko po co? Nie ma takiej konieczności.

Stanowiska zarządców POD i okręgowych zarządów PZD wobec projektu ustawy o zasadach realizacji programu powszechnego uwłaszczenia oraz "O Narodowych Funduszach Uwłaszczeniowych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej" można streścić dwoma zdaniami: "uważamy, że odebranie działek w drodze ustawy uwłaszczeniowej byłoby zamachem na konstytucyjne prawo własności". Jesteśmy przeciwni "uszczęśliwianiu nas na siłę, nie dawajcie i nie odbierajcie tego, co już mamy".

Od siebie, chciałem spytać parlamentarzystów z AWS, jak ta ustawa ma propagować politykę prorodzinną? To właśnie te działki są często miejscem rodzinnych spotkań i często jedynym źródłem zaopatrzenia w produkty rolnicze oraz owoce.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie