Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2, następne oświadczenie


67. posiedzenie Senatu RP

26 października 2000 r.

Środowisko kombatanckie dawnego województwa ciechanowskiego jest głęboko zaniepokojone pogarszającą się z dnia na dzień sytuacją socjalno-bytową, która wytworzyła się wskutek nieterminowych wpływów do ośrodków pomocy społecznej pieniędzy z Państwowego Funduszu Kombatanckiego.

Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w piśmie z dnia 15 maja 2000 r., DS II DZG 052-40/2000, powiadomił ośrodki pomocy społecznej o wysokości tego funduszu na rok 2000. Wyznaczył okresy, w jakim ośrodki otrzymują odpowiednie fundusze. Pierwsza transza - luty 2000 r. Druga transza - czerwiec 2000 r. Trzecia transza miała się znaleźć w ośrodkach do końca trzeciego kwartału.

Pierwsza i druga transza zostały zrealizowane. Trzeciej transzy do dnia 20 października 2000 r. żaden z ośrodków nie otrzymał.

Zbliża się zima. Jest ostatni dzwonek, aby zakończyć zaopatrywanie się na okres zimowy w opał, ciepłą odzież, buty oraz magazynowanie niezbędnych środków potrzebnych do przetrwania zapowiadającej się ciężkiej zimy. A w naszym regionie jest wielu kombatantów, którym pomoc z tego funduszu jest bezwzględnie potrzebna.

Zarządy miast i gmin nie są w stanie zabezpieczyć środków pomocowych na ten fundusz, ponieważ brakuje im również pieniędzy na inne formy pomocy.

Wobec zaistniałego opóźnienia zwracam się też do ministra finansów o przyspieszenie przesłania odpowiednich środków Urzędowi do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Informacje, które otrzymałem z zarządu okręgowego związku, mówią o zrealizowaniu tych zaległości w listopadzie br. Być może kombatanci, którzy potrzebują pomocy w zakupie bardzo drogich leków, już z tego funduszu nie skorzystają.

Ireneusz Michaś


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2, następne oświadczenie