Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


78. posiedzenie Senatu RP

30 marca 2001 r.

Oświadczenie

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Moje biuro senatorskie odwiedzają często rolnicy skarżący się na przepis art. 3a ust. 4 i art. 28 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, "Dziennik Ustaw" z 1998 r. nr 7, poz. 25.

Organ rentowy, który wydaje decyzję, powołując się na obowiązujące przepisy, dokonuje zawieszenia wypłaty połowy należnej renty uzasadniając to tak: z powodu niezaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. Możliwości zawieszenia wypłat emerytury lub renty, zawartych w artykułach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nie ma w ustawie o ubezpieczeniu społecznym pracowników. Korzystając z emerytury lub renty pracowniczej, otrzymuje się ją w całości nawet w przypadku, gdy jest się właścicielem gospodarstwa rolnego. Podobnie rzemieślnik lub kupiec nie musi wyzbywać się swego warsztatu, przechodząc na emeryturę.

Wymieniony art. 28 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w swej treści i skutkach prawnych narusza podstawowe konstytucyjne prawo obywatelskie, które jest zawarte w art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Z tego powodu decyzje wydane na jego podstawie winny być uchylone, bo jest to niedopuszczalna dyskryminacja zawodowa rolników w porównaniu z innymi zawodami.

Oświadczenie niniejsze kieruję do ministra właściwego do spraw rozwoju wsi oraz ministra pracy i polityki społecznej.

Dziękuję, Panie Marszałku.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie