Spis oświadczeń, oświadczenie


Odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Pieniążka, wygłoszone podczas 24. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 28), złożył Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej:

Warszawa, dnia 30.12.1998 r.

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Działając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów pozwalam sobie w porozumieniu z Ministrem Finansów udzielić odpowiedzi w zakresie poruszonych spraw w oświadczeniu Pana Senatora Jerzego Pieniążka wygłoszonym na 24 posiedzeniu Senatu RP.

Zmniejszona ilość środków finansowych jaka została zawarta w budżecie na rok 1998 dla rolnictwa, w tym pominięcie potrzeb w zakresie rozwoju infrastruktury rynkowej, spowodowało perturbacje w finansowaniu budowy poszczególnych rynków hurtowych. Po dokonaniu oceny merytorycznej i finansowej całego Programu wystąpiła konieczność jego rekonstrukcji uwzględniająca ograniczenia ilościowe tworzonych inicjatyw rynków hurtowych.

Taki program w najbliższym czasie zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów. Czynione są również starania o pozyskanie środków finansowych na wspieranie rozwoju infrastruktury rynkowej.

Należy jednakże podkreślić, że środki na rozwój poszczególnych rynków hurtowych pozyskiwane są przez spółki w drodze emisji akcji, a także zaciągania kredytów bankowych. Przykładowo mogę poinformować, że z kredytów Banku Światowego skorzystały rynki w Gdańsku i Lublinie, Z EBOR i banku krajowego - rynek w Warszawie, wyłącznie z krajowego banku rynek we Wrocławiu. Oczywistym jest, że otrzymanie kredytów wiązało się z uzyskaniem gwarancji rządowych. Poprzedzone to było w każdym przypadku opracowaniem szeregu dokumentów związanych z aspektami ekonomicznymi przedsięwzięcia, zgodnie z wymogami banków, a także negocjacjami warunków kredytowania. Inwestycje w każdym przypadku podejmowane były po przyznaniu kredytu i przeprowadzeniu przetargów, zgodnie z wymaganą procedurą przez banki.

Zarząd Spółki "Łódzki Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy" podjął decyzję o rozpoczęciu inwestycji przed otrzymaniem kredytu, mając jedynie obietnicę jego przyznania. Nie wystąpił również o gwarancje rządowe do Ministra Finansów. Doprowadziło to do sytuacji, że w dużym zakresie inwestycja została zrealizowana, lecz spółce brak jest środków na rozliczenie się z wykonawcą robót budowlanych oraz na dokończenie rozpoczętych obiektów.

Równocześnie należy podkreślić, że kapitał akcyjny Spółki wynosi 9.170 tys. zł, w tym kapitał i aport wniesione przez agencje stanowi 54,4%, producentów - 39,8%, gminy - 2,5%, Wojewodę (Skarb Państwa) - 0,6% i inne podmioty - 2,7%.

Problem zadłużenia Spółki został rozpoznany przez Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Rozważa się możliwość wsparcia finansowego dla Spółki w I kwartale 1999 r. za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Znacząca poprawa kondycji finansowej będzie mogła jednak nastąpić w drodze rozpisania kolejnych emisji akcji jak i skutecznego poszukiwania banku kredytującego budowę rynku.

Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wesprze starania Spółki o uzyskanie gwaranci rządowych w przypadku wystąpienia o nie do Ministra Finansów.

Z poważaniem

z up. Ministra

Podsekretarz Stanu

Andrzej Łuszczewski


Spis oświadczeń, oświadczenie