Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra zdrowia


Sekretarz Stanu, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej złożył odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, wygłoszone podczas 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11):

Warszawa 1998.05.19

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie, złożone przez Pana Senatora Wiesława Pietrzaka podczas 8 posiedzenia Senatu RP w dniu 19 marca 1998 r. dotyczące dofinansowania placówek prowadzących działalność na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym - pragnę wyjaśnić, że organizacje pozarządowe prowadzące taką działalność, w tym także Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, od kilku lat współpracują z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i korzystają z pomocy finansowej Funduszu.

Zakres tej współpracy w latach poprzednich wyznaczały ogólne cele rehabilitacyjne, sformułowane w ustawie z dnia 9 maja 1991 r. o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych (ukierunkowanej głównie na działania związane z łagodzeniem skutków bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych) oraz możliwości finansowe Funduszu.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym korzystało z dofinansowania, głównie na cele związane z tworzeniem bazy rehabilitacyjnej, organizacją imprez integracyjnych oraz prowadzeniem warsztatów terapii zajęciowej.

Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych stwarza nowe możliwości współpracy Funduszu ze społecznymi partnerami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Art. 36 w/w ustawy umożliwia organizacjom pozarządowym i gminom realizację zadań z dziedziny rehabilitacji, zlecanych przez państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Mam nadzieję, że ta nowa forma współpracy pozwoli Stowarzyszeniu i innym organizacjom na dalszy rozwój, skuteczne działanie i zapewni racjonalne wykorzystanie środków finansowych Funduszu, przeznaczonych na rehabilitację.

Trwają obecnie prace nad projektem rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, określającego szczegółowe zasady realizacyjne tej współpracy. Kalendarz prac legislacyjnych i konsultacyjnych pozwala sądzić, że w/w rozporządzenie wejdzie w życie do 31 lipca br.

Nawiązując do sytuacji Koła Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Giżycku i Dziennego Centrum Aktywności, uprzejmie wyjaśniam, że wniosek Zarządu Miasta Giżycka w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla tej placówki, został pozytywnie zaopiniowany przez właściwy oddział terenowy Funduszu i przekazany do siedziby Zarządu Funduszu w Warszawie. Wniosek ten zostanie rozpatrzony przez Zarząd w najbliższym czasie.

Z poważaniem

w/z Podsekretarz Stanu

Piotr Kołodziejczyk


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra zdrowia