Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, złożone do protokołu 8. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11):

Warszawa, dnia 20 kwietnia 1998 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

Odpowiadają na pismo AG/043/18/98/IV z 25 marca 1998 r. uprzejmie informuję Panią Marszałek, że sprawy poruszane w oświadczeniu senatora Wiesława Pietrzaka dotyczące Jana Nowaka zamieszkałego w Suwałkach były przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Sprawiedliwości z powodu licznych skarg wymienionego oraz podejmowanych na jego rzecz interwencji poselskich.

Skargi i interwencje zgłaszane pod adresem sądów dotyczyły czynności egzekucyjnych na mieniu dłużnika, podejmowanych przez komornika na mocy orzeczeń Sądu Rejonowego w Suwałkach w sprawach I NC 38/95, I NC 39/95 i I C 245/96.

W zakresie działania prokuratury skargi dotyczyły postępowań karnych toczących się w Prokuraturze Rejonowego w Suwałkach w następujących sprawach.

Zgłaszane obecnie ogólnikowe zarzuty naruszenia prawa, braku obiektywizmu oraz nierzetelności w załatwianiu przez sądy i prokuraturę spraw dotyczących Jana Nowaka są takie same, jak podnoszone we wcześniej składanych skargach.

Ich zasadność podlegała ocenie Departamentu Sądów i Notariatu w zakresie działalności sądów oraz Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku i Prokuratury Krajowej w zakresie działalności prokuratury.

Wyniki badań aktowych nie dostarczyły podstaw do podzielenia poglądu zawartego w oświadczeniu senatora Wiesława Pietrzaka, iż w sprawach dotyczących Jana Nowaka dopuszczono się naruszenia prawa i nie uzasadniają zarzutu braku obiektywizmu, stronniczości czy nierzetelności w załatwianiu dotyczących go postępowań.

Niezasadny jest również zarzut nieudzielenia odpowiedzi na zgłaszane skargi, bowiem zarówno Jan Nowak jak i interweniujący w jego imieniu posłowie każdorazowo zawiadamiani byli o sposobie ich załatwienia.

Podkreślić przy tym należy, że na pierwsze pismo Stanisławy i Jana Nowaków nadesłane do Ministerstwa Sprawiedliwości, datowane 25 listopada 1996 r., udzielono zainteresowanym odpowiedzi pismem Departamentu Sądów i Notariatu sygn. S/C II 540/121/96/E z 6 grudnia 1996 r., zaś ostatnio wyczerpującej odpowiedzi udzieliła Prokuratura Krajowa pismem PR I Dsn 461/97 z 8 października 1997 r.

Niezależnie od korespondencji prowadzonej z Janem Nowakiem przez Ministerstwo Sprawiedliwości licznych i wyczerpujących odpowiedzi udzielała Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku.

Przeprowadzone badania aktowe uzasadniają tezę, że podejmowanie jakichkolwiek działań prawnych bądź decyzji niezgodnych z interesem Jana Nowaka skutkuje składaniem przez niego doniesień do prokuratury bądź kierowaniem nieuzasadnionych skarg.

Dla zobrazowania powyższej tezy pozwalam sobie załączyć kopię pisma Prokuratury Krajowej w sprawach dotyczących Jana Nowaka.

Z poważaniem

Hanna Suchocka


Spis oświadczeń, oświadczenie