Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, złożone na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 49):

Warszawa, dnia 15 listopada 1999 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka złożone podczas 44 posiedzenia Senatu w dniu 22 października 1999 r., przesłane pismem z dnia 27 października 1999 r. (AG/043/416/99/IV), z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie informuję, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 października 198 r. w sprawie wymagań i kryteriów jakim powinni odpowiadać świadczeniodawcy oraz zasad i trybu zawierania umów ze świadczeniodawcami na pierwszy rok działalności Kas Chorych (Dz. U. Nr 134, poz. 873 ze zm.), Kasy Chorych przekazywały publicznym samodzielnym zakładom opieki zdrowotnej zwiększoną kwotę transzy pieniężnej, z przeznaczeniem na wypłaty dodatkowego rocznego wynagrodzenia dla pracowników sfery budżetowej, które uzyskały samodzielność po dniu 1 stycznia 1998 r.

Cytowane wyżej rozporządzenie mówi o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym wypłacanym na podstawie odrębnych przepisów tj. ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, (Dz. U. nr 160, poz. 1080 ze zm.). Zakres podmiotowy ustawy, określony w art. 1, nie obejmuje pracowników jednostek prowadzących samodzielną gospodarkę finansową.

Zgodnie z obowiązującą wykładnią prawną uzyskanie samodzielności i podmiotowości prawnej należy uznać za tożsame z wyjściem z państwowej sfery budżetowej. Samodzielność zakładu oznacza, że sam (w porozumieniu z organizacjami związkowymi) podejmuje decyzje o przeznaczeniu środków pozostających w jego dyspozycji oraz finansuje wszystkie zobowiązania w stosunku do pracowników (podwyżki wynagrodzeń, premie, dodatkowe nagrody pieniężne) na podstawie regulaminu wynagrodzenia, czy też zakładowego układu zbiorowego, z własnych środków.

W związku z powyższym, Warmińsko-Mazurska RKCh nie miała podstaw prawnych do przekazania SP ZOZ w Węgorzewie środków na wypłatę dodatkowego rocznego wynagrodzenia za 1998 r. Nie ma również wpływu na podwyżki wynagrodzeń pracowników zakładu.

Proces przekształcenia jednostek budżetowych w samodzielne zakłady opieki zdrowotnej wspierany był dodatkowymi środkami z budżetu państwa przeznaczonymi głównie na oddłużenie, zmiany organizacyjne i dostosowawcze. SP ZOZ w Węgorzewie otrzymał w 1997 r. środki finansowe w wysokości 2.136.784,- zł na restrukturyzację zobowiązań wymagalnych wykazywanych wg stanu na koniec 1996 r. i stworzenie warunków do przekształcenia jednostek budżetowych w samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Równocześnie zwracam uwagę na fakt, że organy założycielskie sp zoz-ów, na których spoczywa obowiązek prowadzenia i utrzymywania zakładów opieki zdrowotnej, mogły składać we wrześniu br. wnioski o dotacje dla tychże zakładów na pokrycie kosztów restrukturyzacji, kontynuacji inwestycji, remontów, zakupu aparatury, a także odpraw pieniężnych dla zwalnianych pracowników. Podstawą prawną było rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania i sposobu rozliczania dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa na 1999 r. dla organów założycielskich samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na zadania własne, bieżące i inwestycyjne, związane z dofinansowaniem kosztów wdrażania reformy w ochronie zdrowia (Dz. U. 1999 r. Nr 68, poz. 760). Dotacja taka stanowi z pewnością poważne odciążenie budżetu zakładów z możliwością wykorzystania pozostających środków np. na podwyżki wynagrodzeń i nagrody pieniężne.

Chciałabym również poinformować Panią Marszałek, że w Ministerstwie Zdrowia powstał zespół analizujący zobowiązania zakładów usamodzielnionych przed 1 stycznia 1998 r., w których brak środków jest wynikiem zadłużenia w latach ubiegłych. W chwili obecnej trwają prace zespołu nad ustaleniem sposobu oceny wielkości zadłużenia tych zakładów. Po zakończeniu prac wojewodowie zostaną powiadomieni o przyjętej metodologii i będą mogli służyć zainteresowanym zakładom opieki zdrowotnej szczegółową informacją.

Z poważaniem i wyrazami szacunku

Franciszka Cegielska


Spis oświadczeń, oświadczenie