Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


64. posiedzenie Senatu RP

9 sierpnia 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze!

Występuję do Pana Premiera w związku z dramatyczną sytuacją finansową urzędów pracy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Apeluję do Pana Premiera o wyposażenie Krajowego Urzędu Pracy w takie instrumenty i środki, aby był on w stanie realizować lokalne programy przeciwdziałania bezrobociu, wypłaty zasiłków dla bezrobotnych oraz opłacanie składek ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne.

Sprawa jest bardzo poważna i pilna ze względu na brak funduszy na realizacją wyżej wymienionych zadań, co jest spowodowane zaległościami w przekazywaniu przez Krajowy Urząd Pracy środków finansowych na działalność urzędów pracy. Według posiadanych przeze mnie informacji, na dzień 13 lipca bieżącego roku wynoszą one 37 milionów 682 tysiące 952 zł i 64 gr.

Powiatowe urzędy pracy skarżą się, że realizacja zgłoszonych do Krajowego Urzędu Pracy wniosków jest częściowa i nieterminowa. Z kolei środki finansowe posiadane przez powiaty nie są w stanie zaspokoić istniejących w tym względzie potrzeb. W tej sytuacji urzędy powiatowe zmuszone są zaciągać kredyty, aby umożliwić wypłaty zasiłków. Samorządy powiatowe oraz urzędy pracy obawiają się, że wielomiesięczne opóźnienia w refundacjach środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu spowodują utratę wiarygodności w kontaktach z pracodawcami oraz mogą spowodować wycofanie się pracodawców z programów na rzecz przeciwdziałania bezrobociu. Utrudni to realizację zadań kontraktowych. Z problemem takim borykają się wszystkie powiaty naszego województwa. Niestety interwencje w tej sprawie jak do tej pory nie przyniosły żadnych spodziewanych efektów.

Panie Premierze, problemy bezrobocia poruszałem na forum Senatu już wiele razy, kierując oświadczenia zarówno do Pana, jak i do ministra pracy i polityki socjalnej oraz ministra finansów. Niestety, również one nie przyczyniły się do poprawy sytuacji utrzymującej się już od dłuższego czasu w tej dziedzinie. Jeszcze raz przypominam Panu Premierowi, że województwo warmińsko-mazurskie to teren charakteryzujący się najwyższym w kraju bezrobociem, sięgającym w niektórych miejscowościach nawet do 50%, w głównej mierze zamieszkiwany przez środowisko byłych pracowników państwowych gospodarstw rolnych. W związku z tym, w moim przekonaniu, problemy tego regionu należy traktować w sposób szczególny.

Dlatego też apeluję do Pana Premiera o podjęcie działań mających na celu przekazanie środków dla powiatowych urzędów pracy na realizację lokalnych programów przeciwdziałania bezrobociu.

Proszę traktować mój apel bardzo poważnie, ze względu na pojawiające się sygnały niepokoju społecznego w województwie warmińsko-mazurskim.

Z poważaniem

Senator RP

Wiesław Pietrzak


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie