Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


63. posiedzenie Senatu RP

4 sierpnia 2000 r.

Oświadczenie

Oświadczenie to składam zarówno w imieniu pani Jolanty Danielak, jak i własnym, a kieruję je do premiera Rzeczypospolitej, pana Jerzego Buzka.

W oficjalnym dokumencie rządowym pod tytułem "Wstępny narodowy plan rozwoju 2000 - 2002", przyjętym w grudniu 1999 r., ustalono zasady alokacji środków z programu rozwoju regionalnego i społecznego PHARE przewidzianego na lata 2000-2002. Za ich podstawę przyjęto bardzo czytelne kryteria wynikające, po pierwsze, z liczby mieszkańców, po drugie, z poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego mierzonego wielkością produktu krajowego brutto przypadającego na jednego mieszkańca, i wreszcie, ze skali problemów wynikających z restrukturyzacji gospodarki mierzonych wskaźnikiem bezrobocia.

Według zapisów zawartych w tym dokumencie pierwszą grupę województw, regionów przewidzianych do wsparcia finansowego PHARE w roku 2000 stanowią województwa tak zwanej ściany wschodniej, Podlaskie, Lubelszczyzna i Podkarpacie oraz województwo warmińsko-mazurskie, a ponadto, przy pewnym odstępstwie od tych kryteriów, województwo śląskie. Grupę drugą, przewidzianą na rok 2001, obok województwa lubuskiego, stanowią województwa świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, opolskie, małopolskie i łódzkie.

Niestety, kilka dni temu do władz województwa lubuskiego dotarła wiadomość, że to województwo, bez żadnego uzasadnienia merytorycznego, ma być wyłączone z tej grupy beneficjentów, pomimo że odpowiada wszelkim przytoczonym wyżej zasadom czy też kryteriom, a zwłaszcza pomimo tego, że zajmuje drugie, po województwie warmińsko-mazurskim, niechlubne miejsce pod względem rozmiaru bezrobocia.

Zwracamy się zatem do pana premiera o pilną interwencję w tej sprawie i zweryfikowanie tego stanowiska, zwłaszcza że to województwo jako pierwsze opracowało i zatwierdziło swoją strategię rozwoju, w której przewidywano również i te środki, obecnie zaś w końcowej fazie przygotowania jest przewidywany ustawą o regionalizacji kraju kontrakt dla województwa, w którym również uwzględniono te środki.

Uzasadniając swój sprzeciw wobec takiego działania, można by przytoczyć wiele innych merytorycznych argumentów przemawiających na korzyść tego regionu. Stąd, składając to oświadczenie, raz jeszcze proszę pana premiera o pilne zajęcie się tą sprawą.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie