Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Elżbiety Płonki, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):

Warszawa 2000-12-20

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek!

Nawiązując do oświadczenia złożonego przez Panią Senator Elżbietę Płonkę skierowanego do Prezesa Rady Ministrów Pana Jerzego Buzka dotyczącego pracy supermarketów w Święto Niepodległości 11 Listopada - uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

W świetle obowiązujących przepisów Kodeksu pracy - niedziele oraz święta określone ustawą są dniami wolnymi od pracy. Wyjątkowo, praca w takie dni jest dozwolona w zakresie wyznaczonym przepisami art. 139 Kodeksu pracy, który - w odniesieniu do placówek handlowych - dopuszcza pracę w dniach ustawowo wolnych od pracy, w zasadzie bez jakichkolwiek ograniczeń. Taki stan prawny obowiązuje od dnia 1 stycznia 1997 r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw. Nowe regulacje w istotnym zakresie zliberalizowały przepisy o czasie pracy. W okresie wcześniejszym zakres dozwolonej pracy w niedziele i święta w placówkach handlowych podlegał daleko idącej reglamentacji; możliwość taka dotyczyła tylko niektórych rodzajów tych placówek, a asortyment towarów oferowanych do sprzedaży w dniach ustawowo wolnych od pracy ograniczał się, w zasadzie, do towarów tzw. powszechnego użytku.

Problem wprowadzenia zakazu pracy w handlu w dniach ustawowo wolnych od pracy, bądź też przywrócenia wcześniej stosowanych ograniczeń dopuszczalności takiej pracy, jest przedmiotem szczególnego zainteresowania od czasu upowszechniania się praktyki całotygodniowej pracy we wszystkich wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, a następnie także w większości mniejszych placówek handlowych. Poddanie tej praktyki określonym ograniczeniom prawnym było już dwukrotnie przedmiotem poselskich inicjatyw ustawodawczych. Pierwszy w tej sprawie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy (druk nr 950) został odrzucony w pierwszym czytaniu w grudniu 1999 r. Kolejny poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy ograniczający dopuszczalność handlu w niedziele i święta (druk nr 1815) - nie został jeszcze poddany pierwszemu czytaniu.

W mojej ocenie, problem pracy w handlu w dniach ustawowo wolnych od pracy trzeba rozpatrywać w różnych płaszczyznach, między innymi z punktu widzenia ochrony praw i interesów pracowników oraz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność handlową oraz skutków finansowych dla budżetu Państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Te różne aspekty oceny nie prowadzą do jednoznacznych wniosków.

W oświadczeniu złożonym przez panią Senator Elżbietę Płonkę zawarty jest postulat wprowadzenia zakazu funkcjonowania placówek handlowych tylko w niektóre dni świąteczne. Taka inicjatywa narzucałaby jednak wartościowanie rangi i doniosłości społecznej poszczególnych świąt religijnych i państwowych i może przyczynić się do tworzenia niepotrzebnych napięć i konfliktów. Propozycje dotyczące prac handlu powinny zatem być, moi zdaniem, bardziej uniwersalne.

Z poważaniem

z up. PODSEKRETARZ STANU

Irena Boruta


Spis oświadczeń, oświadczenie