Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


68. posiedzenie Senatu RP

9 listopada 2000 r.

Oświadczenie

Oświadczenie to dotyczy umieszczenia na liście inwestycji finansowanych z budżetu centralnego budowy instalacji termicznej utylizacji odpadów w Tarnowie.

Szanowny Panie Ministrze!

Na progu lat dziewięćdziesiątych Tarnów był miastem bardzo zaniedbanym pod względem ochrony środowiska. Dość znacznie przekroczone były normy emisji zanieczyszczeń przemysłowych, komunikacyjnych i energetycznych do powietrza, a Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach w 1990 r. zostały wpisane na listę osiemdziesięciu najbardziej uciążliwych dla środowiska przedsiębiorstw w kraju.

Od dziesięciu lat kwestie związane z ochroną środowiska i działaniami proekologicznymi zajmują priorytetowe miejsce w działaniach tarnowskiego samorządu. Efekty tych prac są coraz bardziej widoczne. W każdym roku przeznacza się z budżetu miasta znaczne kwoty na poprawę stanu tarnowskiego środowiska naturalnego. Wysiłki kolejnych zarządów miasta Tarnowa zmierzały w trzech kierunkach: poprawy stanu czystości powietrza i wody, rozwiązania problemów gospodarki odpadami i edukacji ekologicznej mieszkańców miasta. W ostatnim czasie opracowano także "Kompleksowy program ochrony środowiska dla miasta Tarnowa do roku 2015".

Zdecydowana większość działań podejmowana jest we współpracy z największym przedsiębiorstwem regionu, Zakładami Azotowymi w Tarnowie-Mościcach, które jako firma wielkiej syntezy chemicznej korzysta ze środowiska naturalnego i za jego użytkowanie wnosi znaczne opłaty do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Tarnowie drastycznie zmniejszyły się wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza. Z danych sanepidu wynika, iż emisja zanieczyszczeń pyłowych w Tarnowie w ciągu ostatniej dekady zmniejszyła się o 96%, a zanieczyszczenia gazowe udało się zredukować o 78%. Emituje się około 40% mniej tlenków azotu, emisja tlenków węgla spadła o 30%, zaś innych zanieczyszczeń o 2/3. Widoczna poprawa stanu czystości powietrza wynika przede wszystkim z inwestycji w zakresie uciepłownienia, modernizacji linii technologicznych oraz urządzeń ochrony powietrza w zakładach przemysłowych.

Działania w zakresie poprawy czystości powietrza w Tarnowie znalazły uznanie w dofinansowaniu niektórych tarnowskich przedsięwzięć przez fundusz Global Environment Facility oraz w licznych wyróżnieniach, między innymi w odznaczeniach Banku Ochrony Środowiska "Zielony Liść" w latach 1998 - 1999. Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach uzyskały w roku 1998 Dyplom Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa za wypracowanie i realizację polityki proekologicznej, a rok później Certyfikat Realizatora Programu Responsible Care (Odpowiedzialność i Troska) oraz Certyfikat Kapituły Znaku Akcji Promocyjnej "Firma Przyjazna dla Środowiska". Ponadto firma ta rozpoczęła wdrażanie systemu zarządzania środowiskowego według normy ISO 14000.

Najważniejszym przedsięwzięciem w gospodarce wodno-ściekowej Tarnowa było uruchomienie w 1998 r. II fazy Grupowej Oczyszczalni Ścieków.

Polityka racjonalnej i nowoczesnej gospodarki odpadami komunalnymi rozpoczęła się w 1993 r. Rok później, dzięki pomocy rządu holenderskiego, opracowano program gospodarki odpadami komunalnymi, który wytyczył działania w tym kierunku do 2020 r.

Pismem z dnia 12 października 2000 r. sekretariat Konkursu "Przyjaźni Środowisku" poinformował, iż Tarnów został nominowany do nagrody "Miasto Przyjazne Środowisku". Jest to bardzo prestiżowe wyróżnienie, bowiem nasze miasto znalazło się w grupie dziesięciu wyróżniających się w skali kraju gmin, które w swoich działaniach silnie akcentują sprawy ochrony środowiska. To wyróżnienie z jednej strony wieńczy kilkuletnie wysiłki włodarzy Tarnowa - w tym także w dużej mierze obecnego zarządu miasta - w kwestii ochrony środowiska, z drugiej zaś strony wydatnie pomoże, jak można przypuszczać, w pozyskiwaniu środków pomocowych z Unii Europejskiej, gdzie polityka proekologiczna jest uznawana za priorytetową.

Obecny zarząd miasta przywiązuje dużą wagę do edukacji ekologicznej mieszkańców miasta. Część środków na różne formy działalności pochodzi z budżetu miejskiego, a część pozyskano z Głównego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

We wrześniu wiceprezydent Tarnowa, odpowiedzialny w zarządzie miasta za sprawy ochrony środowiska, skierował prośbę do pana ministra o umieszczenie instalacji termicznej utylizacji odpadów z procesu oczyszczania ścieków Tarnowskiej Grupowej Oczyszczalni Ścieków na liście inwestycji finansowanych z budżetu państwa w 2001 r. Co prawda w 1996 r. oddano do użytku oczyszczalnię ścieków, która oprócz miasta obsługuje także okoliczne gminy, ale ze względu na ścieki przemysłowe z Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach powstała konieczność wyboru innej formy utylizacji odpadów. Za najbardziej efektywną uznano metodę termiczną, która jest powszechnie znana i stosowana w świecie. Jednak w naszym kraju spotyka się jeszcze z oporami, więc istnieje potrzeba stworzenia odpowiedniego klimatu dla tego typu instalacji. Spełniają one wszelkie wymogi Unii Europejskiej.

Obecnie inwestycja znajduje się na etapie przetargu odnośnie do jej dostawy, opracowania projektu budowlanego i niezbędnych uzgodnień administracyjnych. Prowadzona będzie przez dwa podmioty: Tarnowską Grupową Oczyszczalnię Ścieków sp. z o.o., która jest spółką gminy i miasta Tarnowa, oraz Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach. Obaj udziałowcy deklarują pokrycie części kosztów tego przedsięwzięcia, ale ponieważ koszt inwestycji szacowany jest w granicach 15 - 35 milionów zł, nie sposób pokryć go wyłącznie z lokalnych pieniędzy.

W związku z tym, proszę Pana Ministra o przeanalizowanie możliwości umieszczenia tarnowskiej oczyszczalni termicznej, pierwszej tego typu w naszym kraju, na liście inwestycji finansowanych z budżetu centralnego.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Sikora


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie