Spis oświadczeń, odpowiedź


72. posiedzenie Senatu RP

22 grudnia 2000 r.

Oświadczenie

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Oświadczenie swoje kieruję do prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, pana profesora Jerzego Buzka.

Szanowny Panie Premierze!

Z ogromnym smutkiem informuję pana premiera, że jako rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, zmuszony okolicznościami, podjąłem decyzję o zawieszeniu dydaktyki na studiach dziennych w mojej uczelni w okresie od 18 grudnia 2000 r. do 7 stycznia 2001 r. Jako nauczyciel akademicki i profesor zapewne pan premier dobrze rozumie, jak wiele trudności sprawiło mi podjęcie tej decyzji. Jednakże do podjęcia jej zmuszony zostałem zaistniałą bieżącą sytuacją finansową uczelni.

Jako senator znam problemy rządu związane z realizacją budżetu państwa na rok 2000, jednakże jako rektor uczelni, po przeanalizowaniu sytuacji, stwierdziłem, że faktyczne zmniejszenie dotacji w stosunku do planowanej na rok 2000 wyniosło nie zapowiadane 3%, ale 4,29%. Spowodowało to zmniejszenie środków budżetowych w grudniu o 54% środków należnych. W kwotach bezwzględnych wynosi to 1 milion 200 tysięcy zł dla kierowanej przeze mnie uczelni.

Tak drastyczna sytuacja dotknęła naszą uczelnię po raz pierwszy. Jest ona zaskakująca z uwagi na termin, ponieważ informacje te otrzymaliśmy na początku grudnia 2000 r., a więc w momencie, kiedy uczelnia bilansuje swoje dochody i koszty.

Pragnę nadmienić, że uczelnia moja nigdy nie była bierna w pozyskiwaniu środków pozastatutowych i nigdy nie staraliśmy się żyć na kredyt. Posiadane obiekty sportowe udostępniamy bezpłatnie sekcjom sportowym AZS, co uważamy za słuszne, jednakże w sposób istotny zawęża to możliwości wynajmu ich innym kontrahentom. Podobnie jest z wpływami finansowymi z kształcenia podyplomowego, które osiągnęły już granice technicznych możliwości i opłacalności. Będąc uczelnią państwową, nie chcemy powiększać i tak już dużych kosztów kształcenia ponoszonych przez naszych studentów.

W związku z tym zapytuję pana premiera, czy w budżecie roku 2001 przewidywane są środki rekompensujące straty finansowe roku 2000. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, to zmuszony będę zaproponować radom wydziałów stosowne korekty w planach dydaktyki. Sądzę, że i w odczuciu pana premiera nie mogą to być decyzje korzystne dla jakości kształcenia naszych studentów. Ponieważ podobnych trudności doświadczyły wszystkie uczelnie wychowania fizycznego w Polsce, uważam, że straty społeczne będące wynikiem tak drastycznych decyzji będą miały znacznie większy wymiar niż finansowe koszty budżetu państwa.

Z poważaniem, Jerzy Smorawiński.

Dziękuję. (Oklaski)


Spis oświadczeń, odpowiedź