Spis oświadczeń, oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Jadwigi Stokarskiej, złożonym na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):

Warszawa, 8 maja 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z przesłanym przy piśmie Pani Marszałek z dnia 4 kwietnia 2000 roku oświadczeniem Pani Senator Jadwigi Stokarskiej, skierowanym do Prezesa Rady Ministrów, w sprawie reprezentacji rolników w prowadzonych rozmowach z rządem, dotyczących dokumentu pt. "Pakt dla rolnictwa i obszarów wiejskich", uprzejmie informuję, że inicjatywa powstania "Paktu dla rolnictwa i obszarów wiejskich" zrodziła się podczas negocjacji przedstawicieli rządu i rolniczych związków zawodowych w lutym 1999 r. na kanwie rolniczych protestów.

Przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Marian Krzaklewski zaproponował, aby poza rozwiązaniami doraźnymi przystąpić do opracowywania, w formie umowy społecznej, strategicznych rozwiązań dla wsi i rolnictwa. W związku z tym rozpoczęły się prace rządowo-społeczne nad założeniami "Paktu dla rolnictwa i obszarów wiejskich". Na tym etapie w rozmowach nad "Paktem" brali udział przedstawiciele strony rządowej, eksperci oraz przedstawiciele:

- Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,

- NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność",

- Krajowej Rady Izb Rolniczych,

- Związku Zawodowego Rolnictwa "Samoobrona"

Od 1 grudnia 1999 roku rozpoczęły się intensywne prace nad przyjętym w dniu 22 lipca 1999 r. przez Radę Ministrów "Paktem", już jako umowy społecznej. Celem zawarcia "Paktu" jest zobowiązanie strukturalnych problemów wsi i rozwój rolnictwa w perspektywie długoterminowej. Stąd w obszarze zainteresowań wszystkich stron uczestniczących w negocjacjach są, poza rolnictwem, takie dziedziny jak: edukacja, ochrona zdrowia mieszkańców obszarów wiejskich, polityka regionalna w sprawach wsi i rolnictwa, zasoby ludzkie, rynek pracy i inne.

W pracach nad rozwiązaniem tych problemów udział biorą na równorzędnych zasadach przedstawiciele rządu oraz partnerów społecznych: samorządu terytorialnego, izb rolniczych, producentów, pracodawców, a także krajowych central rolniczych związków zawodowych i organizacji społeczno-zawodowych, łącznie 27 instytucji i organizacji, w tym m.in.:

- Federacja Związków Producentów Rolnych,

- Federacja Związków Pracodawców Rolnych,

- Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność",

- Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,

- Krajowa Rada Izb Rolniczych,

- OPZZ,

- Związek Zawodowy "Centrum Narodowe Młodych Rolników",

- Związek Zawodowy Rolnictwa "Samoobrona".

"Pakt dla rolnictwa i obszarów wiejskich" jest umową społeczną i dlatego zasadniczą rolę w przygotowaniu rozwiązań, jakie znajdują się w końcowej wersji "Paktu", jak również w jego realizacji odegrają rolnicze związki zawodowe, izby rolnicze, organizacje społeczno-zawodowe rolników.

Biorąc powyższe pod uwagę, jak również uwzględniając ustawowy obowiązek administracji rządowej dotyczący współdziałania z rolniczymi związkami i organizacjami społeczno-zawodowymi w kształtowaniu i realizacji polityki rolnej (art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 października 1982 roku o społeczno-zawodowych organizacjach rolników - Dz.U. Nr 32 oraz art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o związkach zawodowych rolników indywidualnych - Dz.U. Nr 20), uprzejmie wyjaśniam, że reprezentacja rolników uczestnicząca w negocjacjach zapisów "Paktu" nie może ograniczać się wyłącznie do przedstawicieli izb rolniczych.

Z poważaniem

PODSEKRETARZ STANU

Andrzej Łuszczewski


Spis oświadczeń, oświadczenie