Spis oświadczeń, oświadczenie


Stanowisko w związku z oświadczeniem senator Jadwigi Stokarskiej, złożonym na 55. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60), przekazał Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Negocjacji o Członkostwo RP w Unii Europejskiej:

Warszawa, dnia 19 maja 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z pismem nr AG/043/103/2000/IV z dnia 29 kwietnia br. przedstawiam z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów stanowisko w kwestii oświadczenia, jakie zostało złożone na ręce Pani Marszałek przez Panią Senator Jadwigę Stokarską.

W dniu 27 stycznia 2000 r. po konsultacji z Ministrem Spraw Zagranicznych, p.o. Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o odtajnieniu i udostępnieniu opinii publicznej stanowisk negocjacyjnych Polski. Stało się to możliwe dzięki zakończeniu prac nad przygotowaniem i przedstawieniem stronie unijnej stanowisk we wszystkich dwudziestu dziewięciu obszarach negocjacyjnych.

Jedną z podstawowych przesłanek tej decyzji było przekonanie, iż należy w jak najszerszym stopniu włączyć polskie społeczeństwo w debatę nad przygotowaniami naszego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej w celu zwiększenia zakresu jego świadomego uczestnictwa w podejmowaniu wszelkich wyzwań, jakie wiążą się z procesem integracji. Wolą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej jest, aby - realizując program reform i podejmując związane z naszymi europejskimi aspiracjami działania dostosowawcze do wymogów członkostwa w Unii Europejskiej - maksymalnie wykorzystać wynikające z tych procesów szanse i jednocześnie w możliwie największy stopniu zminimalizować społeczne koszty mogące się pojawić w trakcie ich przeprowadzania. Jednym, choć nie jedynym, ze sposobów realizacji tego zadania jest przejrzystość i otwartość prowadzonych przez Rząd prac, co - mam nadzieję - zwiększa społeczne zaufanie i poparcie dla tych działań oraz w konsekwencji potwierdza gotowość do podjęcia związanych z integracją wyzwań w imię dobra wspólnego wszystkich obywateli naszego państwa.

Stanowiska negocjacyjne są dokumentami przyjętymi przez Radę Ministrów RP w ciągu 1998 i 1999 roku. Podstawę do opracowania stanowisk negocjacyjnych stanowił przegląd prawa polskiego pod względem zgodności z prawem wspólnotowym. Proces prowadzący do przyjęcia stanowiska negocjacyjnego obejmował kilka etapów. Projekty stanowisk przygotowywane były przez Podzespoły Zadaniowe, które tworzyli przedstawiciele poszczególnych ministerstw (w sumie takich Podzespołów Zadaniowych jest 37; wchodzą one w skład Międzyresortowego Zespołu do spraw Przygotowania Negocjacji Akcesyjnych z Unią Europejską). Następnie projekty były przekazywane pod obrady Zespołu Negocjacyjnego, który rozpatrywał je pod kątem ustalenia właściwej strategii negocjacyjnej oraz nanosił konieczne poprawki. Kolejno projekty były kierowane do Podzespołów Zadaniowych nr 32 i 34 w celu uzyskania opinii dotyczącej oceny skutków społeczno-ekonomicznych oraz budżetowych zobowiązań zawartych w stanowiskach. Po ostatecznym przyjęciu projektu stanowiska negocjacyjnego przez Zespół Negocjacyjny projekt rozpatrywany był przez Komitet Integracji Europejskiej i dopiero po jego aprobacie kierowany pod obrady Rady Ministrów, która przyjmowała stanowisko negocjacyjne w każdym z dwudziestu dziewięciu obszarów negocjacyjnych w formie dokumentu rządowego.

W ramach przygotowywania stanowisk negocjacyjnych na bieżąco o stanie prac informowani byli przedstawiciele Parlamentu RP, w szczególności członkowie Komisji Integracji Europejskiej Sejmu oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu. Przed przekazaniem stanowisk stronie unijnej zarówno minister Jan Kułakowski - przewodniczący Zespołu Negocjacyjnego, jak również pozostali członkowie Zespołu uczestniczyli w obradach komisji sejmowych i senackich, gdzie prezentowane były założenia stanowisk negocjacyjnych.

Ponadto w latach 1998-1999 na bieżąco były przekazywane opinii publicznej omówienia stanowisk negocjacyjnych, które przedstawiały ich założenia. Treść tych omówień można było odnaleźć również na stronie internetowej Pełnomocnika Rządu ds. Negocjacji o Członkostwo RP w UE (www.ukie.gov.pl/cona/index.htm).

Każde z dwudziestu dziewięciu stanowisk negocjacyjnych składa się z dwóch części: "Syntezy", która przedstawia główne założenia stanowiska negocjacyjnego w danym obszarze, oraz "Uwag szczegółowych". Tak skonstruowane stanowiska - po przyjęciu przez Radę Ministrów oraz po dokonaniu ich tłumaczenia - zostały przekazane Unii Europejskiej.

Chcę zatem wyraźnie podkreślić, iż stanowiska negocjacyjne, które zostały przekazane wszystkim parlamentarzystom oraz opinii publicznej, w tym również mediom, działaczom związkowym i członkom wielu innych organizacji, zawierają pełny tekst stanowisk negocjacyjnych Rządu RP i nie odbiegają od tekstu stanowisk, które zostały przekazane stronie unijnej.

W wyniku decyzji o odtajnieniu stanowisk negocjacyjnych już 31 stycznia br. przesłane zostały na ręce Marszałków Sejmu i Senatu (pisma nr SJK/440-67(1)/00 i SJK/440-68(1)/00 z dnia 31 stycznia br.) kserokopie - przyjętych przez Radę Ministrów w ciągu 1998 i 1999 roku - stanowisk negocjacyjnych Polski z prośbą o przekazanie ich wszystkim parlamentarzystom. Następnie, przy zastosowaniu trybu pilnego, Pełnomocnik Rządu ds. Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej - w ramach prowadzonych działań edukacyjno-informacyjnych ZROZUMIEĆ NOEGOCJACJE - wydał stanowiska negocjacyjne w postaci publikacji pt. Stanowiska Polski w ramach negocjacji o członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Publikację tę Prezes Rady Ministrów przesłał w ilości 100 egzemplarzy na ręce Pani Marszałek (pismo nr SJK/56-38(1)/TC/00 z dnia 15 lutego br.) z prośbą o przekazanie ich wszystkim Senatorom RP.

Pragnę jednocześnie dodać, iż zarówno kserokopie stanowisk negocjacyjnych, jak i wspomnianą powyżej publikację otrzymali wszyscy Posłowie RP, a nastąpiło to przed debatą sejmową na temat przygotowań Polski do członkostwa w Unii Europejskiej, która została przeprowadzona 16 lutego br. Ponadto publikacja została przesłana do Sekretariatu senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej w ilości dodatkowych 10 egz. na potrzeby komisji, do których dołączonych zostało 20 egz. broszury pt. Negocjacje członkowskie. Polska na drodze do Unii Europejskiej, wydanej również w ramach działań edukacyjno-informacyjnych ZROZUMIEĆ NOEGOCJACJE.

Ponadto informuję, iż w związku z posiedzeniem senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej w dniu 17 marca br., na którym Pełnomocnik Rządu do spraw Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej przedstawiał informację na temat przebiegu negocjacji o członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, pismem nr SJK/440-206(2)/TC/00 z 13 marca 2000 r. skierowanym do przewodniczącego Komisji Władysława Bartoszewskiego przekazanych zostało na potrzeby Senatorów RP 100 egzemplarzy publikacji pt. Przebieg negocjacji o członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Najważniejsze działania dostosowawcze. Stan na 1 stycznia 2000 roku.

W związku z wyrażonym przez Panią Senator Jadwigę Stokarską postulatem dołączenia do stanowisk negocjacyjnych tekstów poszczególnych aktów prawnych Wspólnot Europejskich, do których strona polska odwołuje się w swoich stanowiskach negocjacyjnych, uprzejmie informuję, iż objętość tej części acquis communautaire, do której znajdują się odniesienia w przyjętych przez Rząd RP stanowiskach liczy kilkadziesiąt tysięcy stron. Z technicznego punktu widzenia operacja zebrania i powielenia takiej ilości dokumentów byłaby bardzo czasochłonna i kosztowna.

Pozwolę sobie zatem poinformować, iż teksty aktów prawnych Wspólnot Europejskich można odnaleźć w Bibliotece Sejmu RP oraz w Departamencie Obsługi Negocjacji Akcesyjnych Urzędów Komitetu Integracji Europejskiej, a także na stronach internetowych: www.ukie.gov.pl/tłumaczenia, www.cie.gov.pl, www.europa.eu.int/eur-lex, www.eruopa.eu.int/celex, www.ukie.gov.pl/przewodnik internetowy/Unia Europejska/Dokumenty Unii Europejskiej.

Pragnę również wyrazić swe zapewnienie, iż Rząd RP jest głęboko przekonany o znaczeniu systematycznego i rzetelnego informowania społeczeństwa na temat podejmowanych przez siebie działań. Wynika to bowiem z podstawowego przeświadczenia, że proces integracji z Unią Europejską - wiążący się przecież z wieloma wyzwaniami, jakim będziemy musieli sprostać by maksymalnie skorzystać z tej historycznej szansy - zakończą się powodzeniem jedynie wtedy, gdy uzyskają poparcie społeczne dla ich realizacji. Warunkiem takiego poparcia jest szeroki i nieskrępowany dostęp polskiego społeczeństwa do informacji na ten temat.

Pracom Rządu RP towarzyszy jednocześnie przekazanie, że podejmowanie ważnych dla naszego kraju przemian wymaga szerokiej współpracy na wszystkich szczeblach władzy państwowej, w tym szczególnie władzy ustawodawczej i wykonawczej. Uczestnicy procesu negocjacyjnego, a zwłaszcza Pełnomocnik Rządu ds. Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i członkowie Zespołu Negocjacyjnego będą na bieżąco informować Parlament RP o jego przebiegu i przesyłać materiały tego dotyczące.

Łączę wyrazy szacunku

Jan Kułakowski


Spis oświadczeń, oświadczenie