Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Skarbu Państwa złożył odpowiedź na oświadczenie senatora Mariana Żenkiewicza, wygłoszone podczas 11. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 13):

Warszawa, dnia 1998 05.08

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

Odpowiadając na pismo Pani Marszałek z dnia 23 kwietnia 1998 roku, znak: AG/043/51/98/IV w związku ze złożonym oświadczeniem przez Senatora Mariana Żenkiewicza na 11 posiedzeniu Senatu w dniu 16 kwietnia 1998 roku, uprzejmie informuję, że ustawa z dnia 6 marca 1997 roku o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent (Dz.U. Nr 30, poz. 164, ze zm. w roku 1997 Dz.U. Nr 107, poz. 691), zgodnie z kompetencjami realizowana jest przez:

Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w zakresie czynności dotyczących kręgu osób uprawnionych do nabycia świadectw rekompensacyjnych (nadzór nad spisami osób uprawnionych w formie pisemnej).

Ministra Skarbu Państwa w zakresie:

  1. nadzoru tworzenia spisów osób uprawnionych w formie elektronicznej,
  2. zapewnieniu pokrycia świadectw rekompensacyjnych majątkiem Skarbu Państwa,
  3. prac związanych z wprowadzeniem świadectw do obrotu.

Ministra Skarbu Państwa w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej w zakresie: wielkości emisji świadectw rekompensacyjnych, ustalonej na podstawie Centralnego Rejestru Uprawnionych i ilości przysługujących im świadectw rekompensacyjnych.

Ministra Finansów w zakresie ustalania wartości zwaloryzowanej świadectwa rekompensacyjnego na następny kwartał, poczynając od kwartału, w którym dokonano emisji tych świadectw.

Termin emisji świadectw rekompensacyjnych jest uzależniony od kilku czynników a w szczególności od:

  1. Zakończenia procesu tworzenia spisów osób uprawnionych do nieodpłatnego nabycia tych świadectw. W chwili obecnej, zgodnie z zawartym porozumieniem międzyresortowym w dniu 31 października 1997 roku w Departamencie RCI PESEL Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest dokonywane scalanie tych spisów i kontrola prawidłowości ich sporządzania. W wyniku tych czynności powstanie Centralny Rejestr Uprawnionych.
  2. Zakończenia innych działań związanych z przygotowaniem emisji świadectw rekompensacyjnych. W Ministerstwie Skarbu Państwa prowadzona jest analiza i selekcja majątku Skarbu państwa, który zostanie przeznaczony do zbywania za świadectwa rekompensacyjne (MSP szacuje wielkość zobowiązań Skarbu Państwa z tytułu przedmiotowej ustawy na około 13-14 mld. zł, a kwota ta ciągle rośnie ze wzglądu na waloryzację wartości świadectw). Trwają również prace zmierzające do wyłonienia podmiotów prowadzących działalność maklerską, które będą realizować zadania określone w art. 22 cytowanej wyżej ustawy. Zadania określone w art. 22 ustawy "o rekompensatach", są już na ukończeniu. Po wielokrotnych spotkaniach przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa z przedstawicielami Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (Panią Dyrektor Teresą Rogalską i Panią Dyrektor Aleksandrą Wojtczak) i RCI PESEL (Panią Naczelnik Anną Ernst i Panią Naczelnik Krystyną Opieką) została ustalona ostateczna wersja, która wymaga zaakceptowania przez wszystkie wymienione instytucje.
  3. Nie podejmowania dodatkowych prac legislacyjnych polegających m. in. na rozszerzaniu kręgu osób uprawnionych do nieodpłatnego nabycia świadectw rekompensacyjnych. Każda następna nowelizacja ustawy w tym zakresie to nowy proces sporządzania spisów dla tych osób i dodatkowy czas (kilka miesięcy) na wykonanie tych czynności, co wpłynąć może na opóźnienie emisji świadectw rekompensacyjnych.

Reasumując powyższe pragnę wskazać, że emisja świadectw rekompensacyjnych możliwa jest najwcześniej w czwartym kwartale 1998 roku. Tak odległy termin wynika z ustawy o zamówieniach publicznych, która określa dokładnie poszczególne terminy procedury przetargowej. Od niej zależy więc, termin rozpoczęcia dystrybucji świadectw. Jeżeli jednak zostanie dokonana następna nowelizacja przedmiotowej ustawy, to termin ten najprawdopodobniej zostanie przesunięty na rok 1999. Pragnę jednak podkreślić, że termin emisji świadectw w dużej mierze zależy od okoliczności, na które Ministerstwo Skarbu Państwa nie ma wpływu (poselska inicjatywa nowelizacji ustawy).

Zważyć również należy, że zgodnie z art. 20 cytowanej ustawy, zakreślony 9 miesięczny termin (upłynął 12 stycznia 1998 roku), do prawidłowego sporządzenia spisów osób uprawnionych i przekazania ich do właściwych organów, był wyznaczony dla organów wymienionych w art. 17 tej ustawy. I ten termin został dotrzymany. Obecnie trwa scalanie spisu osób uprawnionych przez Departament RCI PESEL w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (na wykonanie tych prac przekazano część środków przeznaczonych na koszty prywatyzacji - decyzja Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 1997 roku w sprawie zmian w budżecie państwa na 1997 rok, znak: GN 1.433-40/97/.

Przyznane środki Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczone są na sfinansowanie wykonania spisów osób uprawnionych do otrzymania świadectw rekompensacyjnych, stworzenie Centralnego Rejestru Uprawnionych, oprogramowanie obsługi rejestru oraz weryfikację spisów. Jednakże należy zaznaczyć, że ustawa nie określa ścisłego terminu sporządzenia Centralnego Rejestru Uprawnionych. Przewidziany termin stworzenia Centralnego Rejestru Uprawnionych - wrzesień 1998 roku. Po zakończeniu prac scaleniowych, rejestr ten zostanie przekazany do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Ponadto należy dodać, że zgodnie art. 21 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (u którego złożony będzie odcinek zbiorczy reprezentujący ogół praw ze świadectw rekompensacyjnych), prześle każdemu uprawnionemu informację o możliwości odebrania świadectwa depozytowego oraz możliwych sposobach wykorzystania świadectw rekompensacyjnych.

Przewiduje się również prowadzenie akcji promocyjno-informacyjnej (w środkach masowego przekazu) o programie związanym z wydawaniem świadectw a dokładny termin rozpoczęcia i zakończenia udostępniania świadectw rekompensacyjnych osobom uprawnionym, będzie określony w rozporządzeniu Ministra Skarbu Państwa, do wydania którego jest zobowiązany zgodnie z art. 22a cytowanej ustawy z dnia 28 marca 1997 roku.

Z poważaniem

Emil Wąsacz


Spis oświadczeń, oświadczenie