Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Pracy i Polityki Socjalnej przesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Mariana Żenkiewicza, złożone podczas 19 posiedzenia Senatu RP ("Diariusz Senatu RP" nr 20):

Warszawa, 1998.09.14

Pani
Prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z otrzymanym, przy piśmie z dnia 7 sierpnia 1998 r. znak: AG/043/181/98/IV, tekstem oświadczenia złożonego przez Senatora Mariana Żenkiewicza na posiedzeniu Senatu w dniu 6 sierpnia bieżącego roku, w uzupełnieniu odpowiedzi udzielonej przez Ministra Finansów w tej sprawie, pozwolę sobie przedstawić następującą informację.

Zgodnie z ustawą z dnia 23 grudnia 1994 r. o kształtowaniu środków na wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1995 r. Nr 34, poz. 163 z późn. zm.) w dniach 26 - 28 sierpnia br. odbyły się na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych negocjacje dotyczące wynagrodzeń pracowników cywilnych państwowej sfery budżetowej w 1999 r.

Rząd zaproponował Komisji oraz ogólnokrajowym organizacjom związków zawodowych pracowników sfery budżetowej, aby przeciętne prognozowane wynagrodzenie pracowników cywilnych państwowej sfery budżetowej wzrosło w 1999 r. o 10,5%, to jest o dwa punkty procentowe powyżej prognozowanego w założeniach do projektu budżetu państwa na przyszły rok wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Jednocześnie, Rząd zaproponował, aby w tym samym tempie wzrosło przeciętne wynagrodzenie pracowników cywilnych we wszystkich działach państwowej sfery budżetowej.

Związki zawodowe uznały propozycję rządową za niewystarczającą, proponując wzrost przeciętnego wynagrodzenia realnie co najmniej w stopniu zbliżonym do prognozy wzrostu produktu krajowego brutto (tj. o 6,1%).

Strona pracodawcza prezentowała stanowisko zbliżone do stanowiska strony rządowej.

Uprzejmie pragnę poinformować Panią Marszałek, że w trakcie negocjacji stanowisko strony rządowej nie uległo zmianie.

Wiązało się to z przewidywaniami w zakresie sytuacji finansowej państwa w przyszłym roku (między innymi, konieczność sfinansowania kosztów przeprowadzanych reform społeczno-ustrojowych), jak również z początkiem kryzysu w Rosji i niepewnością co do jego wpływu na naszą gospodarkę.

W efekcie, Komisja Trójstronna nie wypracowała wspólnego stanowiska w zakresie wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 1999 r.

W tej sytuacji, Rada Ministrów jest zobowiązana, z mocy ustawy o kształtowaniu środków na wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej, do ustalenia w projekcie budżetu państwa na 1999 r. wydatków na wynagrodzenia dla pracowników cywilnych państwowej sfery budżetowej w wysokości zapewniającej poziom przeciętnego wynagrodzenia nie niższy niż zaproponowany Komisji Trójstronnej.

Z wyrazami szacunku

z up. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej

Elżbieta Sobótka


Spis oświadczeń, oświadczenie