Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


40. posiedzenie Senatu RP

24 lipca 1999 r.

Oświadczenie

Szeroko znany jest fakt, że Społeczny Komitet Budowy Cmentarza Wojskowego Żołnierzy I Dywizji Pancernej w Oberlangen, z siedzibą w Papenburgu, od lat usiłuje doprowadzić do powstania wspólnego cmentarza żołnierzy polskich poległych na terenie Niemiec w okresie II wojny światowej. W imieniu tego komitetu aktywną działalność prowadzi pan Czesław Szewczyk, społeczny opiekun grobów tych żołnierzy.

Mogiły żołnierzy polskich (około 300 grobów) dotychczas porozrzucane są w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie Niemiec. Uniemożliwia to nie tylko opiekę nad tymi grobami, ale również stanowi utrudnienie dla rodzin tych żołnierzy zamieszkałych w Polsce. Około 220 grobów wymaga przeniesienia na wspólny cmentarz, gdyż ulegają one obecnie systematycznemu niszczeniu. Takie obiekty pamięci walki żołnierza polskiego istnieją na cmentarzach Langannerie w Normandii, Lommell w Belgii, a także w Bredzie i Ginneken.

Sprawa zorganizowania zbiorowego cmentarza były żołnierzy polskich poległych w czasie II wojny światowej na terenie Niemiec wymaga pomocy organizacyjnej i finansowej rządu polskiego oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Po latach niereagowania na liczne petycje i apele w tej sprawie rząd polski powinien się wreszcie z tego obowiązku wywiązać.

Zorganizowanie wspólnego cmentarza poległych żołnierzy polskich I Dywizji Pancernej na terenie Niemiec byłoby normalnym zadośćuczynieniem dla poległych i ich rodzin. Byłoby też wyrazem uznania ofiarności i męstwa polskiego żołnierza, którego okrutnie potraktowała historia II wojny światowej. Dotychczasowa bierna postawa rządu w tej sprawie jest źródłem głębokiego rozczarowania, zwłaszcza rodzin i byłych żołnierzy, kombatantów I Dywizji Pancernej, zamieszkałych w Polsce i za granicą.

W związku z powyższym zwracam się do pana premiera o osobiste zainteresowanie się tą tak ważną sprawą i podjęcie odpowiednich działań na rzecz zrealizowania przedstawionej wyżej idei budowy wspólnego cmentarza żołnierzy polskich poległych na terenie Niemiec.

Marian Żenkiewicz.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie