Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


48. posiedzenie Senatu RP

30 grudnia 1999 r.

Oświadczenie

Reorganizacja Inspekcji Weterynaryjnej, która związana była z reformą administracyjną kraju, przeprowadzona została bez zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych. W efekcie tego nastąpiło znaczne ograniczenie realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania wielu chorobom zakaźnym, między innymi takim jak: enzootyczna białaczka bydła, gruźlica i bruceloza. Sytuacja ta dotknęła również województwo kujawsko-pomorskie, a interwencje w tej sprawie podejmowane zarówno przez wojewódzkiego lekarza weterynarii, jak i przez wojewodę nie przyniosły żadnych pozytywnych rezultatów. Szczególne trudności wystąpiły w powiatach byłego województwa toruńskiego.

Po szczegółowym przeanalizowaniu tej sytuacji stwierdzam, że ograniczone możliwości działania Inspekcji Weterynaryjnej stanowią jedną z przeszkód w przygotowaniu polskiego rolnictwa do wejścia do Unii Europejskiej oraz do konkurowania na rynkach światowych.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra o szczegółowe przeanalizowanie tej sprawy, a w szczególności o zbadanie, w jakim stopniu realizowane są zadania wynikające z ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r., Dz. U. nr 66, poz. 752, 1999 - tekst jednolity, o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych oraz o Inspekcji Weterynaryjnej. Proszę również o ocenę stanu realizacji zadań wynikających z aktów wykonawczych do tej ustawy.

Jednocześnie zwracam się do pana ministra o spowodowanie, aby w roku 2000 na wyżej wymienione cele zostały zarezerwowane odpowiednie środki finansowe. Dotychczasowy sposób finansowania Inspekcji Weterynaryjnej jest niewystarczający, a konsekwencje tego mają nie tyko charakter ekonomiczny, ale mogą powodować również pogorszenie sytuacji zdrowotnej naszych obywateli.

Łączę wyrazy szacunku i poważania

senator Marian Żenkiewicz.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie