Spis oświadczeń, oświadczenie


Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Mariana Żenkiewicza, złożonym na 49. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54):

Warszawa, 2.02.2000 r.

Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z otrzymanym, przy piśmie z dnia 18 stycznia br., znak: AG/043/4/2000/IV, oświadczeniem senatora Mariana Żenkiwicza, złożonym na 49 posiedzeniu Senatu w dniu 14 stycznia br., uprzejmie przekazuję stosowne informacje.

Niniejsze wynagrodzenie ustalane jest od 1991 r. w Zespole Trójstronnym ds. ustalania najniższego wynagrodzenia. Zespół ten został powołany w wyniku porozumienia partnerów społecznych. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele: Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Konfederacji Pracodawców Polskich, Ministerstwa Finansów, Głównego Urzędu Statystycznego, Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Prawne usankcjonowanie negocjowania wysokości najniższego wynagrodzenia przez partnerów społecznych przewiduje rządowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Projekt ustawy przygotowany został w związku z art. 65 ust. 2 Konstytucji RP, który stanowi, że "minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określa ustawa". Projekt ten przekazany został do Sejmu 12 października 1999 r. i obecnie jest on przedmiotem prac Podkomisji Nadzwyczajnej powołanej przez Komisję Polityki Społecznej (druk nr 1434).

Projekt zakłada, że minimalne wynagrodzenie wzrastałoby corocznie w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych i nie wyższym niż wzrost cen powiększony o 50% różnicy między prognozowanym na dany rok wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej a prognozowanym wzrostem cen.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia następowałoby:

- od 1 stycznia, w przypadku prognozowanego wzrostu cen nie przekraczającego 10%,

- od 1 stycznia i od 1 lipca, jeżeli prognozowany wzrost cen wynosiłby 10% i więcej.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia na dany rok ustalałaby Komisja Trójstronna do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Rada Ministrów przedstawiałaby Komisji Trójstronnej, w terminie do 30 czerwca każdego roku, propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym wraz z informacją o prognozowanych na rok następny wskaźnikach cen i przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Komisja Trójstronna miałaby czas na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia na rok następny do dnia 31 lipca danego roku. Uzgodniona wysokość minimalnego wynagrodzenia byłaby ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, w terminie do 30 września każdego roku.

W przypadku nieosiągnięcia porozumienia w Komisji Trójstronnej, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalona zostałaby przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia, również w terminie do 30 września, z tym, że kwota minimalnego wynagrodzenia nie mogłaby być niższa od wysokości zaproponowanej Komisji Trójstronnej.

Z szacunkiem

Longin Komołowski


Spis oświadczeń, oświadczenie