Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Finansów przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Mariana Żenkiewicza, złożonym na 65. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 71):

Warszawa, 2000.10.20

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z pismem znak: AG/043/294/2000/IV z dnia 28 września 2000 r., przy którym nadesłano tekst oświadczenia Pana Senatora Mariana Żenkiewicza złożonego na 65. posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 22 września 2000 r. w sprawie wzrostu cen oleju opałowego uprzejmie informuję.

Na podjęcie decyzji o wprowadzeniu podatku akcyzowego od oleju opałowego miały wpływ dwie podstawowe przesłanki: nasilające się nadużycia w obrocie i sprzedaży olejów opałowych oraz wymogi art. 68 układu europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską, z jednej strony, a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z drugiej strony, gdzie strona polska podjęła zobowiązania, co do zbliżenia m.in. stosowanych zasad prawa podatkowego do systemu prawa Unii Europejskiej.

W/w nadużycia w obrocie tym olejem (sprzedaż oleju opałowego jako oleju napędowego, dolewanie oleju opałowego do oleju napędowego itp.) nasilały się w ostatnich 2-3 latach. Opodatkowanie oleju opałowego akcyzą wprowadzono dopiero po zastosowaniu innych przedsięwzięć mających na celu wyeliminowanie nadużyć, takich jak barwienie oleju opałowego na czerwono, wprowadzenie specyficznego szczególnego nadzoru podatkowego nad obrotem olejem opałowym, polegającego na kontroli czy nabyty olej został wykorzystany na cele opałowe czy, też do napędu silników.

Zastosowane rozwiązania nie doprowadziły do pełnego wyeliminowania nadużyć. W związku z tym, uwzględniając również art. 5 ust. 3 dyrektywy Rady Unii Europejskiej z dnia 19 października 1992 r. w sprawie ujednolicenia stawek podatków akcyzowych od olejów mineralnych (92/82/EEC), który określa, że olej opałowy powinien być opodatkowany akcyzą w wysokości co najmniej 18 EURO, także w Polsce wprowadzono opodatkowanie tego oleju.

Jednocześnie w celu uniknięcia nieprawidłowości w obrocie olejami opałowymi podjęto decyzję o wprowadzeniu z dniem 1 października 1999 r. obok barwienia na czerwono, obowiązku znakowania olejów opałowych bezbarwnym markerem.

Powyższe rozwiązania zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 sierpnia 1999 r. zmieniającym rozporządzenie z dnia 16 grudnia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 70, poz. 789).

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1999 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 105, poz. 1197 ze zm.) wprowadza w 2000 r. nieznaczny wzrost akcyzy od olejów opałowych przeznaczonych na cele opałowe. Od 1 stycznia akcyza wynosiła 105,00 zł/1000 l, od 1 marca 110,00 zł/1000 l, a od 1 września wynosi 115,00 zł/1000 l.

Jak z powyższego wynika wzrost stawek podatku akcyzowego od oleju opałowego w 2000 r. jest nieznaczny, bowiem nie przekracza 10%.

Główną przyczyną wzrostu cen oleju opałowego w Polsce jest gwałtowny wzrost cen ropy naftowej. Aktualna cena baryłki ropy naftowej w dniu 12.10 br. wynosiła 31,79 USD za baryłkę, podczas gdy w końcu 1999 r. wynosiła ok. 25,0 USD za baryłkę.

Należy podkreślić, iż ceny oleju opałowego są cenami wolnymi kształtowanymi swobodnie przez producentów, importerów i dystrybutorów tego paliwa. W warunkach gospodarki rynkowej Minister Finansów nie może metodami administracyjnymi ingerować w zasady ustalania cen detalicznych.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów

SEKRETARZ STANU

Jan Rudowski


Spis oświadczeń, oświadczenie