Wizyta Przewodniczącego Rady Państwowej przy Parlamencie Republiki Słowenii

7 grudnia 2001 r. marszałek Senatu Longin Pastusiak przyjął przewodniczącego Rady Państwowej przy Parlamencie Republiki Słowenii - Tone Hrovata.

Marszałek wyraził zadowolenie z rozwijającej się współpracy gospodarczej między naszymi krajami, obecności Słowenii na polskim rynku inwestycyjnym. Jednym z powodów obecnej wizyty Tone Hrovata w Polsce jest dziesięciolecie działalności w naszym kraju polsko-słoweńskiej firmy LEK Polska Sp. z o.o.

Zdaniem Tone Hrovata, dobre stosunki Słowenii z Polską wynikają ze wspólnych doświadczeń historycznych, a także podobnego celu, jakim dla obu państw jest Unia Europejska.

Marszałek Longin Pastusiak pogratulował Słowenii postępów w procesie negocjacyjnym. Słowenia zamknęła więcej rozdziałów negocjacyjnych niż Polska.

W czasie spotkania mówiono też o przygotowaniach do kolejnego spotkania Stowarzyszenia Senatów Europejskich, które ma się odbyć w przyszłym roku w Lublanie. Jednym z dyskutowanych tam problemów ma być kwestia związana z ewentualnym powołaniem drugiej izby w Parlamencie Europejskim.

Marszałek Longin Pastusiak podkreślił, że poruszany w międzynarodowych gremiach temat deficytu demokracji w UE jest autentycznym problemem. W związku ze zmianą charakteru Unii potrzebne jest zarówno rozpatrzenia konieczności powołania drugiej izby w Parlamencie Europejskim, jak i ustalenie jej kompetencji oraz zdecydowanie, kto miałby ją stanowić. Zdaniem marszałka, zgodnie z zasadami demokracji członkami tej izby powinni być przedstawiciele parlamentów narodowych.