Wizyta prezydenta Federacji Rosyjskiej

16 stycznia 2001 r. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Rosji Władimir Putin wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Prezydent Rosji Władimir Putin i marszałek Senatu Longin Pastusiak

Marszałek wyraził uznanie dla dokonań Władimira Putina zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej Rosji w czasie dwuletniej prezydentury, podziękował też za osobisty wkład prezydenta w poprawę stosunków między Polską i Rosją.

Marszałek podkreślił, że transformacje systemowe, jakie dokonały się w minionej dekadzie od Gdańska po Władywostok, zmieniły świat, ale ciągle brakuje nowego porządku międzynarodowego. Marszałek wyraził przekonanie, że prezydent Putin zechce przyczynić się do tworzenia nowego ładu międzynarodowego w świecie.

Rozmiar: 29214 bajtów

Marszałek Longin Pastusiak wysoko ocenił stosunki parlamentarne między naszymi krajami, poinformował prezydenta, iż Senat RP zaprosił przewodniczącego Rady Federacji Zgromadzenia Parlamentarnego Federacji Rosyjskiej Siergieja Mironowa i oczekuje jego wizyty w Polsce.

Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił wkład Polski w tworzenie parlamentaryzmu w Europie, wyraził przekonanie, że dobra współpraca parlamentarna jest ważnym elementem współpracy międzynarodowej i, jak stwierdził, będzie zachęcał przewodniczącego Siergieja Mironowa, by nie odkładał wizyty w polskim Senacie.

Rozmiar: 27413 bajtów

Prezydent Putin zgodził się z marszałkiem, iż w świecie brakuje ładu międzynarodowego, ubolewał, że nie wszyscy rozumieją potrzebę tworzenia takiego porządku, ale wyraził przekonanie, że Polska i Rosja wiele w tej sprawie dokonają. "Taki jest wektor w naszej polityce zagranicznej" - stwierdził prezydent Rosji. Polska i Rosja, zdaniem Putina, mogą wiele razem dokonać w budowie nowych stosunków w Europie.

Marszałek Longin Pastusiak poinformował prezydenta Putina o projekcie zorganizowania w Gdańsku wystawy gdańskich dzieł sztuki, które w latach 1945-46 zostały przemieszczone na teren ZSRR i dziś znajdują się w moskiewskim muzeum im. Puszkina. Zdaniem marszałka, ta wystawa byłaby znaczącym wydarzeniem we współpracy kulturalnej naszych państw. Marszałek poprosił prezydenta o poparcie tej inicjatywy.