Wizyta ministra spraw zagranicznych Australii

5 lutego 2002 r. wizytę w Senacie RP złożył minister spraw zagranicznych Australii Alexander Downer. Gościa przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Minister A. Downer i marszałek L. Pastusiak

Marszałek przypomniał, że 22 lutego br. Polska i Australia będą obchodzić 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Marszałek podkreślił, że Australia jest państwem, które Polacy darzą sympatią i zainteresowaniem. Ponadto wyraził nadzieję, że obecna wizyta ministra przyczyni się do ożywienia stosunków bilateralnych. Kontakty parlamentarne między naszymi państwami są dobre i należy kontynuować nawiązaną współpracę. Natomiast dziedziną, w której - zdaniem marszałka - można jeszcze dużo zrobić jest współpraca gospodarcza. Australia zajmuje dopiero 26 miejsce na liście inwestorów zagranicznych w Polsce.

Minister potwierdził przyjazne stosunki naszych państw, przypomniał wspólną walkę Polaków i Australijczyków w czasie II wojny światowej, podkreślił znaczenie Polonii australijskiej w jego państwie. Opowiedział się za rozwijaniem kontaktów parlamentarnych.

Marszałek L. Pastusiak i minister A. Downer

Alexander Downer zgodził się z marszałkiem polskiego Senatu w ocenie współpracy gospodarczej naszych państw i wyraził nadzieję, że stan ten ulegnie zmianie, gdy Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej.

W czasie spotkania rozmówcy wiele uwagi poświęcili też sprawom bezpieczeństwa w Europie i świecie, kwestiom związanym z miejscem Polski w NATO, polskimi celami strategicznymi w polityce zagranicznej oraz sojuszami militarnymi i współpracą ze Stanami Zjednoczonymi.