Wizyta sekretarza generalnego NATO

14 lutego 2002 r. wizytę w Senacie RP złożył sekretarz generalny NATO George Robertson. Gościa przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyli senator Genowefa Grabowska - przewodnicząca senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz senator Wiesław Pietrzak - przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Sekretarz Generalny G. Robertson, marszałek L. Pastusiak, przewodnicząca G. Grabowska

Marszałek Longin Pastusiak od lat uczestniczy w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego NATO (obecnie przewodniczy polskiej delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia) i wielokrotnie spotykał się z Georgem Robertsonem. Sekretarz generalny zapamiętał marszałka jako Polaka zadającego trudne pytania, zwłaszcza w kwestii poszerzenia sojuszu. Wyraził zadowolenie, że L. Pastusiak został wybrany na marszałka Senatu obecnej kadencji.

Marszałek przypomniał, że Polska w tym roku będzie obchodzić trzecią rocznicę przystąpienia do NATO i że Polska już dwukrotnie była poddana testowi lojalności. Pierwszy raz podczas operacji w Kosowie i, niedawno, w związku z operacją w Afganistanie. Marszałek podziękował sekretarzowi generalnemu za to, że lojalność Polski wobec NATO ocenia na 110 proc.

George Robertson

W czasie rozmowy w polskim Senacie George Robertson zaapelował do europejskich członków NATO o zwiększenie środków na obronność i bezpieczeństwo oraz ich racjonalne wydatkowanie. Po co -pytał Robertson - utrzymywać niepotrzebne koszary albo 2 mln umundurowanych ludzi, skoro trudno wśród nich znaleźć 30 tys. takich, których można skierować do międzynarodowej operacji militarnej. Zdaniem sekretarza generalnego, parlamenty europejskich państw należących do sojuszu muszą podobne trudne pytania stawiać swoim rządom, a także wspierać je, gdy podejmują trudne decyzje. Sekretarz generalny zwrócił uwagę, że USA przeznacza na obronność więcej niż 12 państw europejskich. Różnica w potencjale obronnym europejskich państw NATO i USA ma zły wpływ na równowagę sojuszu.

Kolejną sprawą poruszoną w czasie rozmowy były relacje miedzy NATO a Unią Europejską.