Wizyta przewodniczącego Bundesratu RFN

8 maja 2002 r. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Bundesratu RFN Klaus Wowereit wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Przewodniczący Bundesratu odwiedził polski Senat już po raz drugi w tym roku. Obecna wizyta zbiega się z obchodami w Warszawie Dni Berlina - miasta, w którym Wowereit pełni funkcję urzędującego burmistrza.

Klaus Wowereit podkreślił, że Dni Berlina w Warszawie są dla niego ważnym wydarzeniem, któremu chce nadać specjalną rangę. W warszawskich spotkaniach uczestniczą berlińskie osobistości polityczne, przedstawiciele życia gospodarczego, kulturalnego, a także młodzież, która z uczniami warszawskich szkół dyskutuje na tak poważne tematy, jak młodzieżowy Trójkąt Weimarski czy instytucje unijne.

Marszałek Longin Pastusiak wyraził zadowolenie, że warszawsko-berlińskie uroczystości sprzyjają także zacieśnianiu współpracy parlamentarnej.

Przewodniczący Bundesratu podzielił się opinią Gűntera Verheugena o postępie w negocjacjach Polski z Unią Europejska, wysoko też ocenił wyniki sondażu, które wskazują, iż w polskim społeczeństwie rośnie poparcie dla integracji z UE.

Przewodniczący Bundesratu interesował się znowelizowana ustawą o ustroju Warszawy, wyborami samorządowymi w Polsce i nowelizowaną właśnie ordynacją wyborczą. Poinformował również o wyborach w Niemczech 22 września br.

W czasie spotkania omawiano także ostatnie wydarzenia w Europie: wybory we Francji, morderstwo prawicowego polityka w Holandii.

Przewodniczący Bundesratu Klaus Wowereit ponowił zaproszenie marszałka Senatu RP Longina Pastusiaka do złożenia wizyty w Niemczech.