Minister obrony Republiki Bułgarii z wizytą w Senacie

3 czerwca 2002 r. oficjalną wizytę w Senacie RP złożył minister obrony Republiki Bułgarii Nikolai Swinarow wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Kazimierz Kutz. W spotkaniu uczestniczyła senator Czesława Christowa.

Wicemarszałek K. Kutz, senator C. Christowa i minister N. Swinarow

Wicemarszałek Kazimierz Kutz stwierdził, że nasze narody łączy wzajemna życzliwość. Nasze kontakty w powojennej historii były intensywne i interesujące, a liczna grupa Bułgarów studiujących na polskich uczelniach stanowi dziś zaplecze dla dobrych stosunków także w nowej sytuacji ustrojowej. Do ścisłej współpracy skłania oba kraje również wspólny cel - integracja ze strukturami europejskimi. Zdaniem wicemarszałka Kazimierza Kutza, wzorowo układa się współpraca Polski i Bułgarii w sferze obronności, dobrze by podobnie było i w innych dziedzinach.

Minister Nikolai Swinarow

Minister Nikolai Swinarow przedstawił strategiczny cel w polityce zagranicznej swojego państwa. Bułgaria oczekuje, że w listopadzie br. podczas szczytu w Pradze otrzyma zaproszenie przystąpienia do NATO. Liczy na współpracę z Polską i wsparcie swoich dążeń integracyjnych.

Wicemarszałek Kazimierz Kutz zapewnił, że Polska nie tylko deklaruje chęć współpracy, ale również gotowość dzielenia się swoimi doświadczeniami dotyczącymi procesu integracyjnego. Jak stwierdził wicemarszałek, wejście w struktury NATO zapewni Bułgarii gwarancje bezpieczeństwa, ale bezpieczna i stabilna Bułgaria jest potrzebna także Europie.