Wizyta prezydenta Republiki Bułgarii

19 czerwca 2002 r. wizytę w Senacie RP złoży prezydent Republiki Bułgarii, Georgi Parvanov wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyła senator Czesława Christowa reprezentująca Polsko-Bułgarską Grupę Parlamentarną.

Rozmiar: 19228 bajtów

Marszałek wyraził uznanie dla aktywnej dyplomacji i rozważnej polityki Bułgarii stabilizującej sytuacje na Bałkanach. Marszałek pogratulował Bułgarii zamknięcia 20 rozdziałów w negocjacjach z Unią Europejską. Wyraził też przekonanie, że podczas jesiennego szczytu w Pradze Bułgaria zostanie zaproszona do Sojuszu Euroatlantyckiego.

Georgi Parvanov podkreślił, że Bułgaria jest państwem stabilności. Jej wewnętrzny model etniczny może być wzorem dla innych państw bałkańskich. Równiż wzorcowo ułożone zostały stosunki sąsiedzkie. Członkostwo w NATO jest dla Bułgarii sprawą kluczową. Bułgaria restrukturyzuje armię, dostosowuje prawo, podejmuje wielki wysiłek, by sprostać wymogom obowiazujacm w NATO.

Rozmiar: 12841 bajtów

Prezydent poinformował, że około 70 proc. Bułgarów opowiada się za integracją z Unią Europejską i przystapieniem do NATO. Georgi Parvanov nie ukrywał, że oczekuje sygnałów ze strony struktur europejskich określajacych drogę Bułgarii do członkostwa.

W czasie spotkania poruszomno też kwestię reform zapowiedzianych w NATO, a także podkreślono potrzebę rozwijania współpracy gospodarczej.