Wizyta przewodniczącego Folketingu Królestwa Danii

19 listopada 2002 r. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Folketingu (parlamentu) Królestwa Danii Ivar Hansen wraz z delegacją. Gości przyjęła wicemarszałek Jolanta Danielak. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Kazimierz Kutz.

Rozmiar: 19934 bajtów

Wicemarszałek Jolanta Danielak wysoko oceniła współpracę polsko-duńską zarówno na płaszczyźnie parlamentarnej, politycznej, jak i gospodarczej czy kulturalnej. Wicemarszałek podziękowała za to, że Dania od 1993 roku opowiada się za poszerzeniem UE. Zdaniem wicemarszałek Jolanty Danielak, droga Polski do Unii Europejskiej byłaby o wiele trudniejsza, gdyby nie pomoc i wsparcie Danii, jakich od lat doświadczamy. Wicemarszałek wyraziła przekonanie, że współpraca naszych państw będzie się nadal rozwijać, a od maja 2004 roku - zgodnie z podjętymi decyzjami - będziemy współpracować na zasadach unijnych partnerów.

Ivar Hansen podkreślił, że wizyta delegacji duńskiego parlamentu w Polsce odbywa się w istotnym momencie dla Europy, z uwagi na to, iż 1 maja 2004 roku przyjęto za datę poszerzenia UE. Jak stwierdził przewodniczący, ta data wyznacza nowy rozdział we wspólnej historii.

W czasie spotkania wiele uwagi poświęcono współpracy parlamentów narodowych i ich oddziaływaniu na tworzone prawo europejskie.

Ivar Hansen - przewodniczący jednoizbowego parlamentu - interesował się współpracą Sejmu i Senatu w Polsce.