Wizyta przewodniczącego Pierwszej Izby Stanów Generalnych
Królestwa Holandii

4 grudnia 2002 r. wizytę w Senacie RP złożył, przebywający w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu RP, przewodniczący Pierwszej Izby Stanów Generalnych Królestwa Holandii Gerrit Braks wraz z delegacją. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Kazimierz Kutz i senator Andrzej Anulewicz.

Rozmiar: 22132 bajtów

Marszałek Longin Pastusiak podziękował za pomoc charytatywną, jaką Holendrzy udzielali Polakom w latach 70. i 80. oraz za pomoc w procesie transformacji systemowej po 1989 roku i w przygotowaniu do integracji z Unią Europejską.

Gerrit Braks podkreślił, że po zlikwidowaniu sztucznej granicy między Wschodem i Zachodem odradza się dawna, historyczna więź między naszymi krajami. Jak stwierdził przewodniczący holenderskiego Senatu, z żadnym państwem Holendrzy nie zawarli tylu umów o współpracy między gminami, co z Polską. Coraz łatwiejsze stają się kontakty biznesowe z Polską. Nasz kraj jest dla Holendrów atrakcyjny.

Przewodniczący Gerrit Braks

Gerrit Braks zapewnił też, że Holendrzy są pozytywnie nastawieni do poszerzenia UE i przyjęcia Polski do grona państw zjednoczonej Europy. Przewodniczący wyraził zadowolenie, że delegacja holenderskiego Senatu odwiedza Polskę w końcowym okresie jej negocjacji z UE, co pozwoli ocenić stan naszych przygotowań do integracji i nasze problemy.

Gerrit Braks podkreślił, że dla Holendrów ważne jest, by zasady współpracy z nowymi unijnymi partnerami były jasne, a prawo kontrolowane.

Marszałek Longin Pastusiak zapewnił gości, że Polska od 1994 roku dostosowuje swoje prawo do standardów unijnych i w tej chwili na nowelizację czeka nie więcej niż 6 ustaw. Marszałek zaapelował do przedstawicieli holenderskiego Senatu, by ich parlament był jednym z pierwszych, które ratyfikują traktat o poszerzeniu UE.

W czasie spotkania wymieniano również poglądy na temat przyszłości UE - zadań, jakie powinna sobie stawiać zjednoczona Europa.

Marszałek Longin Pastusiak wyraził zadowolenie, że obecna wizyta holenderskiej delegacji odnawia - po 10 latach - współpracę parlamentarną naszych państw. Rozmówcy byli zgodni, że dyplomacja parlamentarna jest ważnym dopełnieniem współpracy międzynarodowej i powinna się rozwijać.