Wizyta przewodniczącego Komisji do spraw Finansowych i Gospodarczych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych

W środę 19 listopada 2003 r. wizytę w Senacie RP złożył wizytę Fu Zhihuan przewodniczący Komisji do spraw Finansowych i Gospodarczych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych wraz z delegacją. Delegację przyjął wicemarszałek Senatu Ryszard Jarzembowski. W spotkaniu uczestniczyła senator Genowefa Ferenc.

Przewodniczący chińskiej delegacji Fu Zhihuan podkreślił, że stosunki polsko-chińskie rozwijają się bardzo dobrze. Powiedział, iż dla chińskiej delegacji niezwykle istotne jest poznanie polskich doświadczeń we wprowadzaniu reform społecznych i gospodarczych. Wicemarszałek Jarzembowski podkreślił, że Polska zainteresowana jest współpracą gospodarczą z Chinami w przemyśle metalurgicznym, maszynowym, chemicznym, meblowym, drzewnym, a także w górniczym i motoryzacyjnym. W opinii wicemarszałka trudnością w kontaktach gospodarczych między obu krajami jest utrzymujący się po naszej stronie ujemny bilans handlowy. "Ostatnio jednak strona chińska dostrzegła tę nierówność i podjęła działania, by zniwelować ją - chodzi o import polskiej miedzi" - zauważył R. Jarzembowski. Wicemarszałek wyraził nadzieję, że obecna wizyta delegacji chińskiej, a także planowana wizyta premiera RP Leszka Millera w Chinach, w pierwszym kwartale przyszłego roku pozwoli nawiązać nowe kontakty gospodarcze i ożywić już istniejące. Zachęcał chińskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Podkreślił, że polskimi atutami są: mocna złotówka, niemal niezauważalna inflacja. Senator G. Ferenc podkreśliła, że polscy przedsiębiorcy wysoko oceniają przystąpienie Chin do WTO, co może pomóc nam w przezwyciężeniu niekorzystnego bilansu handlowego.